Przewodnik dla turystów Gwatemala
Kraje

Gwatemala

Gwatemala to kraj o kolonialnej przeszłości i indiańskim dziedzictwie. Jego historia, podobnie jak mieszkańcy, jest bardzo ciekawa. Pod wieloma względami to Gwatemala jest lepszym miejscem na wakacyjny wyjazd niż np. Meksyk.

Gwatemala – ubezpieczenie turystyczne

Na terenie Gwatemali jest niestety dość niebezpiecznie. W dużych miastach dochodzi do napadów rabunkowych i rozbojów. Trzeba też uważać podczas korzystania z taksówek, bo nie wszyscy kierowcy są uczciwi. Zagrożeniem bywają także katastrofy naturalne – huragany powodzie, trzęsienia ziemi oraz fale tsunami. 

Do przekroczenia granicy z Gwatemalą potrzebny jest ważny paszport. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców w Gwatemali

Oczywiście w tym kraju nie obowiązuje karta EKUZ. Nie można więc liczyć na darmową służbę zdrowia. Trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje także ubezpieczenie bagażu czy NNW.

Gwatemala – co warto wiedzieć o tym kraju?

Nazwa Gwatemala oznacza ziemię lasów. Określenie to pochodzi z jednego z dialektów Majów. Posługiwali się nim rdzenni mieszkańcy Gwatemali w czasie podboju hiszpańskiego w roku 1523. Czasem spotkać się można z opinią, że nazwa ta pochodzi od słowa guhatezmalha, które oznacza górę wymiotującą wodą. W tym regionie często dochodzi bowiem do erupcji wulkanów. Jeden z wybuchów zniszczył pierwszą stałą stolicę hiszpańskiej Gwatemali. 

Gdzie leży Gwatemala? Kraj ten graniczy z Meksykiem, Belize, Hondurasem, Salwadorem, Morzem Karaibskim i Pacyfikiem. Trzy główne regiony tego kraju to niziny Peten z wybrzeżem Atlantyku, wulkaniczne wyżyny Sierra Madre i niziny Pacyfiku. Gwatemala ma 330 km linii brzegowej. Leży w strefie klimatu tropikalnego, ale pogoda jest tam mocno zróżnicowana. 

W latach 20. XX wieku kraj uzyskał niepodległość od Hiszpanii. Przez długi czas rządzony był autorytarnie aż do roku 1985. Od roku 1954 Gwatemalą rządziła wojskowa junta. W roku 1960 zaczęła się wojna domowa, która trwała aż 36 lat. Zginęło wtedy nawet 200 tysięcy osób.  

Etnicznie Gwatemalę zamieszkują Ladinos i Majowie. Ladinos to metysi, którzy mają hiszpańsko-indiańskie pochodzenie. Stanowią nawet ¾ ludności kraju. Reszta to przede wszystkim Majowie. Niewielki odsetek społeczności stanowi Xinca – ludność hiszpańskojęzyczna oraz Garifuna – ludność karaibska i afrykańska. Najbardziej wpływową grupą są Ladinos. 

Niziny Pacyfiku są suche i ciepłe. Na wyżynach temperatura jest umiarkowana. Najzimniej jest od maja lub czerwca do listopada. Hiszpańscy konkwistadorzy preferowali te drugie tereny i tam zakładali swoje osady. Obecna stolica Guatemala City została założona w roku 1776. Wcześniejsze dwie stolice zostały zniszczone przez powódź i trzęsienie ziemi. 

Językiem urzędowym Gwatemali jest język hiszpański. Jednak od roku 1996 uznaje się też 22 języki tubylcze. Są to głównie dialekty rodziny językowej Majów. Ki’che’, Kaqchikel, Kekchi i Mam to tylko niektóre z nich. 

Wielu Indian nie mówi po hiszpańsku. Są jednak tacy, którzy rezygnują z używania dialektów, aby umożliwić  swoim dzieciom edukację. Eksperci mają jednak nadzieję, że nastąpi powrót do języka Proto-Maya, z którego wywodzą się wspomniane dialekty. 

Z czego słynie kuchnia Gwatemali?

Czarna fasola, ryż, pszenica czy kukurydza w tortilli to najpopularniejsze produkty jedzone przez mieszkańców Gwatemali. Czasem jada się tam także drób, wieprzowinę, wołowinę czy ryby i skorupiaki. 

Gwatemala słynie z owoców i warzyw – awokado, ziemniaków, buraków, rzodkiewek, cebuli, marchwi czy pomidorów. Ladinos jedzą też zieloną fasolę, brokuły, sałatę czy kalafior. Najpopularniejsze owoce to ananasy, mango, papaje, melony, brzoskwinie, śliwki i cytrusy. 

Gwatemalczycy jedzą trzy razy dziennie. Najbardziej obfity jest obiad. Bardzo popularne są tortille, zwłaszcza wśród Indian. Podaje się je z chili, gulaszem, czasem z fasolą. Wśród najbogatszych osób śniadania są duże. W ich skład wchodzą owoce, chleb, jajka czy kawa. Biedni piją jedynie atol. Jest to kleik przygotowany np. z płatków owsianych czy mączki kukurydzianej. Napoje są mocno słodzone cukrem brązowym czy rafinowanym. 

Religia Gwatemali

Hiszpanie przywieźli do Gwatemali katolicyzm. Był w tym kraju powszechny do początku XX wieku. Wtedy coraz większą popularność zaczął zyskiwać protestantyzm. 

Dzisiaj około 40% ludności należy do różnych odmian kościoła protestanckiego. Wielu Majów jednocześnie praktykuje stare wierzenia przodków. Często odprawiane są rytuały w celu zapewnienia sobie obfitych plonów, powrotu do zdrowia czy ochrony przed żywiołami. Dodatkowo ludność Garifuna praktykuje afrokaraibską formę kultu przodków. 

Gwatemalczycy w dużej mierze wierzą w duchy natury. Kościół katolicki często ignoruje to zjawisko. Inaczej jest w przypadku protestantów.

Najważniejsze informacje:

  • Gwatemala to ciekawe turystycznie miejsce słynące z dziewiczej przyrody. Nie jest to jednak najbezpieczniejszy kraj na świecie.
  • Do wjazdu do Gwatemali potrzebny jest paszport. Warto też zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, bo w tym przypadku nie można liczyć na kartę EKUZ.
  • Językiem urzędowym Gwatemali jest język hiszpański, ale oficjalnie od roku 1996 uznaje się także 22 dialekty, którymi posługują się potomkowie Majów.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Gwatemali jest bezpiecznie?
Gwatemala nie jest uważana za kraj bezpieczny. Niestety jest tam spore zagrożenie przestępczością pospolitą. Trzeba się też liczyć np. ryzykiem pojawienia się huraganów i tajfunów.
Z czego znana jest Gwatemala?
Gwatemala to miejsce, które ma turystom sporo do zaoferowania. Są tam malownicze plaże, wulkany i pozostałości po kulturze Majów.
W jakim języku mówi się w Gwatemali?
Językiem urzędowym jest język hiszpański, ale od roku 1996 uznawane są też 22 dialekty - posługują się nimi potomkowie Majów.