Przewodnik dla turystów Indie
Kraje

Indie

Indie to kraj, który fascynuje wiele osób i trudno się temu dziwić. Zadziwia swoją różnorodnością i wielkością. Czy to dobre miejsce na wakacyjny wyjazd? Jak przygotować się na podróż do Indii?

Indie – główne atrakcje turystyczne

Indie są ogromne, a więc nie brakuje tam ciekawych atrakcji turystycznych.

  1. Czerwony Fort w Delhi – kompleks budowli obronnych w starożytnym mieście Shahjahanabada z lat 1638-1648. Mury są czerwone i długie, a ich wysokość sięga 33 metrów. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. 
  2. Pałac Hawa Mahal – Pałac Wiatrów – pałac z czerwonego piaskowca z roku 1799 zlokalizowany w Jaipurze w Radżastanie. To świetny przykład architektury radżputów. Ma wiele balkonów zabudowanych płytami z otworami – dżarokh. W środku mieści się Muzeum Archeologiczne. 
  3. Meczet Jama Masjid – duża świątynia muzułmańska z roku 1656. Mieści się w Delhi. Nazwa oznacza meczet, który odzwierciedla świat. Obiekt ma dwa wysokie minarety (40 m) i 4 wieże. Mieści 25 tysięcy osób.
  4. Amber Fort – bursztynowy fort w Radżastanie o powierzchni 4 km2. Miejscowość założona została około roku 1000. Sam fort pochodzi z wieku XVI.
  5. Czerwony Fort w Agrze – budowle obronne budowane od roku 1565. W roku 1983 trafiły na listę UNESCO. W środku mieści się wiele okazałych budowli – pałace, meczety, rezydencje.
  6.  Grobowiec Humajuna – z lat 1564-1572. To budowla łącząca kulturę perską i indyjską. Kompleks wzniesiony został z czerwonego piaskowca i pokryty białym marmurem. Od roku 1993 znajduje się na liście UNESCO. 
  7. Brama Indii – znajduje się w Delhi. Powstała w celu uczczenia żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz w wojnie w Afganistanie. Ma 42 m wysokości. 
  8. Jal Mahal – Pałac Wodny – znajduje się na środku jeziora Man Sagar w Jaipur. W zasadzie wybudowany został na wyspie, ale 4 piętra znajdują się poniżej poziomu wody. Do środka nie da się wejść. 
  9. Dolina Nubra – położona w regionie Ladakhu. Aby tam wjechać trzeba mieć odpowiednie pozwolenie, ale warto, bo panorama Himalajów zapiera dech w piersiach. Znajduje się tam także wysoki na 32 m posąg Buddy Maitrei. 
  10. Goa i okoliczne plaże – wyjątkowy stan słynący z pięknych plaż.
  11. Hampi – ruiny dawnej stolicy państwa Widźajanagar,którą zburzono w  roku 1565 na skutek inwazji wojsk muzułmańskich. Dzisiaj znajdują się tam świątynie Wirupaksza czy Vittali. Od roku 1986 obiekt wpisany jest na listę UNESCO.  
  12. Rozlewiska Kerali – słone laguny i sieć kanałów nad Morzem Arabskim.
  13. Gali Paranthe Wali  – słynna uliczka w Starym Delhi na rynku Chandni Chowk. Serwowana jest tam m.in potrawa paratha z nadzieniem w stylu delhijskim. To płaski chleb z ciasta pszennego nadziewany ziemniakami, kabaczkami, nerkowcami itd. 
  14. Złota Świątynia w Amritsarze – miejsce kultu dla wyznawców sikhizmu. Znajduje się w stanie Pendżab. 
  15. Tadż Mahal – pałac wybudowany przez cesarza z dynastii Wielkich Mongołów Szahdżahana jako pomnik dla trzeciej żony Mumtaz Mahal. Zmarła ona podczas porodu 14 dziecka w roku 1631. Wydarzenie to złamało serce cesarza. Rok później rozpoczęto budowę pałacu. Trwała do roku 1653. Wkrótce potem cesarza obalił jego syn Aurangzeb. Uwięziony w forcie Agra podziwiał swoje dzieło do końca życia. Przy budowie Tadż Mahal pracowało łącznie 20 tysięcy osób. 

Indie – ubezpieczenie turystyczne

Indie są krajem dość egzotycznym, w którym nie obowiązuje karta EKUZ. Polisa nie jest obowiązkowa, ale dobre ubezpieczenie turystyczne to w tym przypadku podstawa. Bez tego trudno jest myśleć o spokojnym zwiedzaniu Indii. Polisę dobrze jest rozszerzyć nie tylko o ubezpieczenie kosztów leczenia, ale i ubezpieczenie NNW, assistance czy ubezpieczenie bagażu.

Indie – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Indie położone są na południowym subkontynencie Azji. Sąsiadują z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Bangladeszem i Mjanmar. Od południa ogranicza je Ocean Indyjski z republikami Sri Lanki oraz Malediwów. 

Sama nazwa Indie pochodzi od rzeki Indus, wokół której już 5 tysięcy lat temu rozkwitła cywilizacja. Rzekę wtedy nazywano Sindhu. Potem najeźdźcy z Persji zmienili jej nazwę na Hindu.

Indie znajdują się w kilku strefach klimatycznych. W większości panuje tam klimat tropikalny. Na północy jest klimat zwrotnikowy wilgotny, a na zachodzie zwrotnikowy. Przez środek kraju przebiega pas klimatu półsuchego. Miesiące letnie są bardzo gorące. Niekiedy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Od lipca do września pojawiają się deszcze monsunowe. Polacy do przekroczenia granicy potrzebują w tym przypadku ważnego paszportu i wizy. Zachęcamy także do zapoznania się z przewodnikiem dla kierowców w Indiach.

Indie – społeczeństwo

W Indiach istnieje bardzo rozbudowany system kastowy. W  obrębie jednej wioski jest niekiedy nawet 30 kast. Ludzie w obrębie danej kasty mają swoje ściśle określone zajęcia. Nie można jednocześnie zmienić swojej przynależności do kasty. Według Hindusów duszę ludzką czeka wiele reinkarnacji. Po śmierci może trafić do innego ciała ludzkiego lub zwierzęcego. W nagrodę może odrodzić się w ciele przedstawiciela wyższej kasty.  

Najwyższa kasta to bramini. To kapłani i intelektualiści. Niżej w hierarchii są Kszatrija – władcy, wojownicy. Potem jest kasta Wajśja – handlarze rolnicy, a na końcu  Śudra, czyli robotnicy fizyczni. Niżej są jeszcze kasty niedotykalne zwane dalitami. Oficjalnie ten podział zniesiono około roku 1950. Jednak w praktyce wciąż funkcjonuje w wielu dziedzinach życia społecznego. System kastowy wzmacniali zresztą sami Brytyjczycy w czasie swoich rządów. Na wysokie stanowiska wybierali tylko przedstawicieli najwyższych kast. 

Języki indyjskie zaliczane są do języków indoeuropejskich i drawidyjskich. Łącznie jest ich tam 415. Dlatego w Indiach nie ma języka urzędowego. Język hindi jest językiem rządu centralnego. Ciekawostką jest to, że zalicza się go do grupy języków indoeuropejskich. Konstytucja w administracji i urzędach pozwala nadal na używanie języka angielskiego. 

Indie – z czego słynie lokalna kuchnia?

W Indiach kuchnia jest bardzo zróżnicowana. Są jednak potrawy, o których w szczególności warto wspomnieć. 

  1. Masala dosa – indyjski naleśnik z cienkiego ciasta z ryżu, mąki oraz soczewicy. Nie jest łatwy do wykonania, bo musi się moczyć w wodzie przez minimum 24 godziny. Ciasto wlewane jest na gorąca patelnię z rusztem i formowane w specjalny sposób. Tradycyjnie dosas są nadziewane ziemniakami.
  2. Chaat – nazwa tej potrawy pochodzi z języka hindi i oznacza przysmak. W oryginalnej wersji jest to połączenie pokrojonych w kostkę ziemniaków, smażonego chleba i  ciecierzycy. Całość okraszona jest sosem tamaryndowym.
  3. Dal makhani – przysmak przypominający zupę z soczewicy podawany podczas specjalnych okazji. 
  4. Vada pav – odpowiednik wegańskich burgerów. Składa się ze smażonego pierożka ziemniaczanego. 
  5. Masala chai – popularna na całym świeci herbata. W oryginalnej wersji pita jest jedynie w Indiach. To połączenie czarnej herbaty z aromatycznymi ziołami oraz przyprawami. Są to zmielone goździki, kardamon, cynamon czy czarny pieprz. 

Najważniejsze informacje:

  • Indie to duży kraj położony w południowej części Azji. Panuje tam w większości klimat tropikalny - upalny, gorący, wilgotny.
  • W Indiach wciąż obowiązuje podział kastowy. Nie da się przejść z jednej kasty do drugiej. Trzeba czekać na reinkarnację po śmierci. Wtedy w nagrodę dusza może się odrodzić w ciele przedstawiciela wyższej kasty.
  • Indie to kraj, w którym zdecydowanie jest co zobaczyć. Wiele obiektów wpisano zresztą na listę UNESCO. Wśród największych atrakcji wymienić trzeba Tadż Mahal, Pałac Wodny Jal Mahal czy grobowiec Humajuna.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Indie to bogaty kraj?
Indie wciąż są rozwijającą się gospodarką. Rozwijają się jednak prężnie i zdaniem ekspertów wkrótce mogą stać się jedną z wiodących gospodarek świata.
Co trzeba zobaczyć w Indiach?
Indie to duży kraj, którego historia sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą. Trudno się więc dziwić temu, że jest tam wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Tadż Mahal, Pałac Wodny Jal Mahal czy Złota Świątynia w Amritsarze to tylko niektóre z nich.
Na co uważać w Indiach?
W Indiach jest sporo kradzieży kieszonkowych. Dotyczy to zwłaszcza miejsc popularnych wśród turystów. Uważać należy na nieuczciwych taksówkarzy i riksiarzy. Na miejscu zaleca się picie wody butelkowanej.