Kirgistan to kraj, którego 94% powierzchni zajmują góry. 90% z nich znajduje się powyżej 1500 m n.p.m. Podróż do Kirgistanu pozwala przenieść się w czasie. To naprawdę ciekawe miejsce. Jak przygotować się do wyjazdu?
Z artykułu dowiesz się:
Kirgistan – ubezpieczenie turystyczne
Do przekroczenia granicy z Kirgistanem potrzebny jest jedynie ważny paszport. Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów do tego kraju, a więc konieczna jest przesiadka. Drogą lądową wjazd możliwy jest terytorium Uzbekistanu lub Kazachstanu. Granica kirgisko-tadżycka jest zamknięta. Wiza podczas przekraczania granicy nie jest wymagana. Dotyczy to pobytów krótszych niż 60 dni.
Kirgistan jest mniej bezpieczny od krajów UE. Zdarzają się tam napady na tle rabunkowym. Działają również ekstremiści. Warto wiedzieć, że w Kirgistanie nie ma ratownictwa medycznego. W czasie wędrówek górskich człowiek jest zdany tylko na siebie.
Według przewodnika dla kierowców w Kirgistanie, aby poruszać się tam autem, trzeba mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Warto się mentalnie przygotować na to, że w tym kraju nikt nie przestrzega prawa drogowego. W Kirgistanie nie obowiązuje EKUZ. Opieka medyczna stoi na kiepskim poziomie. Utrudniony jest dostęp do wielu usług i leków. Dlatego należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Można go rozbudować dodatkowo np. o ubezpieczenie bagażu.
Kirgistan – podstawowe informacje
Mieszkańcy Kirgistanu samych siebie określają jako Kirigiz, co oznacza jesteśmy czterdzieści. Ma to nawiązywać do 40 kirgiskich klanów zjednoczonych przez legendarnego Manasa.
Kirgizowie byli ludem koczowniczym. Zajmowali się polowaniami i hodowlą bydła. Nawet dzisiaj wiele osób zimą mieszka w wioskach, a latem wyrusza w góry na wypas zwierząt.
Kirgizowie wywodzą się z syberyjskiego regionu Doliny Jeniseju. Na tereny obecnego Kirgistanu dotarli przez Mongołów. Dzisiaj większość Kirgizów mieszka w Kirgistanie, ale są oni obecni również w Tadżykistanie, Uzbekistanie, Chinach czy Afganistanie. Kirgistan to dzisiaj republika, ale przed rokiem 1991 był Kirgiską Socjalistyczną Republiką Radziecką. Kraj ten sąsiaduje z Chinami, Kazachstanem, Tadżykistanem i Uzbekistanem.
Stolicą kraju jest Biszkek – znajduje się nieopodal granicy z Kazachstanem. W latach 1929-1991 miasto to nosiło nazwę Frunze. Zostało tak nazwane na cześć jednego z dowódców Armii Czerwonej.
W Kirgistanie mieszkają poza tym Rosjanie, Uzbecy, Niemcy, Ukraińcy, Kazachowie, Tatarzy czy Dungańczycy. Większość Kirgizów używa języka kirgiskiego. Mniejszość mówi po uzbecku. Na północy ludzie porozumiewają się też w języku rosyjskim. To zresztą język biznesu w tym kraju.
Aż 88% obywateli kraju wyznaje islam. Inne religie to prawosławie, protestantyzm i katolicyzm. Jednak Kirgizowie do kwestii religii nie przywiązują dużej wagi. Muzułmanie dotarli tam dopiero w XVII wieku. Wcześniej praktykowano szamanizm.
Kirgistan – co zobaczyć?
Jakie są największe atrakcje turystyczne tego kraju?
- Park Narodowy Al-Archa – znajduje się około godziny jazdy od stolicy. Stanowi ulubione miejsce mieszkańców Biszkeku.
- Trekking konny – Kirgizi przez 2000 lat polegali na co dzień przede wszystkim na koniach. Zresztą do dzisiaj są to dla nich zwierzęta bardzo ważne. Trekking konny to popularne zajęcie w Kirgistanie.
- Biszkek – nowoczesne miasto na tle gór, ale z dużą ilością terenów zielonych. Warto zobaczyć np. miejscowy Biały Dom, który jest siedzibą prezydenta i rządu oraz plac Ala Too z pomnikiem Manasa.
Najważniejsze informacje:
- Kirgistan to kraj nieodkryty przez turystów, a szkoda. Słynie z malowniczych gór i serdecznych mieszkańców. Warto odwiedzić tamtejsze parki narodowe czy przenocować w prawdziwej jurcie.
- Najlepszy czas na podróż do Kirgistanu to lato, wczesna jesień lub późna wiosna. Zimą temperatury bywają bardzo niskie, podobnie jest w górach.
- Do przekroczenia granicy z Kirgistanem potrzebny jest paszport. Wiza przy pobycie do 60 dni nie jest wymagana.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy Kirgistan jest krajem bezpiecznym?
- Kirgistan to kraj w miarę bezpieczny. Jednak w poprzednich 10 latach miały tam miejsce dwa niebezpieczne wydarzenia. Mowa m.in. o zamachu na ambasadę Chin w roku 2016.
- Z czego słynie Kirgistan?
- Kirgistan to kraj słynący z górskich, malowniczych terenów. Aż 90% powierzchni tego państwa znajduje się na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. Kirgistan jest rajem dla miłośników trekkingu.