Przewodnik dla turystów Kazachstan
Kraje

Kazachstan

Kazachstan to kraj, o którym Polacy wiedzą stosunkowo niewiele. Wiadomo w zasadzie tyle, że jest to była republika radziecka i tyle. Tymczasem Kazachowie to wyjątkowy naród – serdeczny i przywiązany do tradycji.

Kazachstan – ubezpieczenie turystyczne

Kazachstan to azjatycki, w którym z oczywistych względów nie obowiązuje karta EKUZ. Należy więc wykupić ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie akcji ratowniczych, NNW podróżne, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu

Oczywiście wspomnianą polisę zawsze można dodatkowo rozszerzyć. Dotyczy to np. osób cierpiących na choroby przewlekłe czy uprawiających sporty ekstremalne. 

Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport. Przy pobytach do 30 dni wiza nie jest wymagana. Osoby, które mają zamiar na miejscu wypożyczyć auto powinny zapoznać się z przewodnikiem dla kierowców w Kazachstanie.

Kazachstan – najważniejsze informacje 

Kazachstan to kraj stepowy położony na północ od gór Tienszan i na południe od Syberii. Na wschodzie znajduje się Morze Kaspijskie, a na zachodzie Chiny. Ten region zamieszkiwany jest od czasów epoki kamiennej.

W Kazachstanie jest sporo cennych zasobów naturalnych, w tym ropa naftowa. Pod względem wielkości geograficznej Kazachstan zajmuje dziewiąte miejsce na świecie. Jednocześnie nie ma portu oceanicznego. 

Kazachstan to lud turkijski związany z Ujgurami z zachodnich Chin. Niepodległość uzyskał dopiero w roku 1991. W roku 1936 Kazachstan został sowiecką republiką socjalistyczną, ale był to region zaniedbywany. To tam trafiali więźniowie polityczni i to tam funkcjonowały surowe łagry. Na terenie Kazachstanu odbywały się próby jądrowe. 

Co ciekawe, wielu mieszkańców Kazachstanu wcale nie jest Kazachami. Mieszka tam około 130 różnych narodowości. Łącznie kraj ten zamieszkuje ponad 18 milionów osób. Kazachowie stanowią 52%. Największą mniejszością etniczną są Rosjanie. 

Kazachstan – geografia i pogoda 

Kazachstan znajduje się w Azji Środkowej – wzdłuż słynnego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą dwa tysiące lat temu. Graniczy dzisiaj z pięcioma krajami – Rosją, Chinami, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem. 

W okresie ZSRR Kazachstan i Uzbekistan miały granicę wodną. Biegła ona przez środek Jeziora Aralskiego. Niestety na skutek działalności człowieka ten zbiornik niemal w 100% wysechł, co uznaje się za jedną z największych katastrof ekologicznych w historii. Jezioro Aralskie, które w roku 1960 było czwartym największym jeziorem świata dzisiaj w zasadzie nie istnieje. 

Do katastrofy doprowadziło wykonanie kanałów hydrologicznych. Czerpały one wodę z dopływów jeziora i nawadniały pustynne regiony Uzbekistanu. Tam uprawiano ryż i bawełnę. Do jeziora nie docierała woda, a zbiornik zaczął wysychać. Instalacje wykonano zresztą w zły sposób. 

Wzdłuż południowej i wschodniej granicy kraju biegną wysokie góry Ałtaj i Tienszan. Najwyższy szczyt tych drugich to Chan Tengri – liczy niemal 7010 metrów.  Na północy i zachodzie znajdują się rozległe stepy. 

W Kazachstanie panuje ekstremalny klimat tropikalny. Lata są gorące i długie, a zimy mroźne. W niektórych latach na północy kraju temperatury sięgały -52 stopni Celsjusza. Wahania temperaturowe są jednak spore. Opady przez cały rok nie są duże. 

Kazachstan – społeczeństwo

Kazachowie porozumiewają się w języku rosyjskim. Kazachski jest drugim językiem urzędowym. Włada nim biegle jednak tylko 40% społeczeństwa. Dodatkowo język rosyjski jest ważny w całym regionie. Czasem mówi się o nim, że jest językiem angielskim Azji Środkowej. 

Kazachowie to naród koczowniczy. Kochają konie i to one są najważniejszym elementem ich kultury. Konie są najważniejszym środkiem transportu. Wykorzystuje się je w rolnictwie i dla zabawy. W czasie ważnych uroczystości spożywa się ich mięso. 

Kolejnym symbolem Kazachów są jurty – okrągłe namioty. Dzisiaj jednak mieszka w nich niewiele osób. Są natomiast wykorzystywane w czasie uroczystości narodowych. Kazachowie są dumni też ze swoich gór czy narodowego instrumentu – dombry. 

W okresie istnienia ZSRR w niemal każdym mieście znajdował się pomnik Lenina. Zresztą Kazachowie do dzisiaj wspominają czasy sowieckie z nostalgią. Uważają, że żyło się im wtedy lepiej.

Sekrety kazachskiej kuchni 

W Kazachstanie popularną potrawą jest pilaw kojarzony z kuchnią Uzbekistanu. To danie z ryżu z dodatkiem marchewki i baraniny. Je się dużo zup np. barszcz rosyjski. Jest on czerwony lub brązowy. Zawierać może kapustę, ziemniaki czy mięso. Podstawą jest kwaśna śmietana. 

Wśród wszystkich mieszkańców kraju dużą popularnością cieszy się rosyjska potrawa pelimnin –  małe kieszonki ciasta z mięsem i cebulą. Kolejnym ważnym daniem jest manti – duża kieszeń ciasta z mięsem, cebulą lub dynią. Kazachowie jedzą dużo chleba, warzyw i owoców. 

W tym regionie popularne są także szaszłyki z marynowanego mięsa pieczonego na małym ogniu. W czasie codziennych posiłków pije się mleko, soki owocowe, wodę, piwo i herbatę. Ten ostatni napój w Kazachstanie obecny jest w życiu każdego człowieka. Herbata musi być jednak gorąca. Kazachowie herbatę piją w niewielkich spodkach zwanych karami, które nigdy nie są wypełniane w całości. Napój nie może bowiem wystygnąć. 

W Kazachstanie nie jada się wieprzowiny. Ma to związek z religią muzułmańską.  Ten zakaz przestrzegany jest głównie na wsiach. Ogromnym szacunkiem cieszy się chleb. Wiele osób nie posługuje się sztućcami, co nie powinno nikogo dziwić.  

Potrawą narodową jest beszbarmak – pięć palców. To danie przygotowywane z drobno siekanego gotowanego mięsa, makaronu i sosu cebulowego. Podaje się je na dużych półmiskach dla kilku osób jednocześnie.

Kazachstan – najważniejsze atrakcje turystyczne

Kazachstan to bardzo duży kraj, który ma turystom sporo do zaoferowania.

  1. Nur-Sułtan – stolica kraju i bardzo ekstrawaganckie miasto. W architekturze obecne są tam różnorodne style. To zasługa byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.  Na pewno warto zobaczyć centrum handlowe Chan Szatyr, Wieżę Bäjterek, pałac prezydencki i Piramidę Pokoju i Pojednania. 
  2. Ałmaty – była stolica i największe miasto kraju. Znajduje się niedaleko granicy z Kirgistanem. Są tam muzea parki, zabytki. Miasto otacza pasmo górskie Tienszan. Na wzgórze Kok Tobe można wjechać kolejką gondolową. 
  3. Kanion Szaryński – kanion o długości 150 km będący przyrodniczym symbolem kraju. Robi naprawdę ogromne wrażenie. 
  4. Park Narodowy Ałtyn Emel – wpisany na listę UNESCO ciekawy rezerwat przyrody obejmujący np. śpiewające wydmy i kolorowe góry Akutau i Kaktau. 
  5. Jezioro Kajyngdy – zatopiony las świerkowy wyrastający z krystalicznie czystego jeziora. Powstał 100 lat temu na skutek trzęsienia ziemi. 
  6. Jezioro Kolsai – trzy górskie jeziora na wysokościach 1818, 2252 i 2850 m n.p.m. Skryte są w świerkowych lasach. 

Najważniejsze informacje:

  • Kazachstan to dziewiąte największe państwo na świecie. W większości są to tereny stepowe i górskie.
  • Językami urzędowymi w Kazachstanie są rosyjski i kazachski, ale to tym pierwszym posługuje się większość społeczeństwa. To nieformalny język biznesowy w całej Azji Środkowej.
  • Zwiedzić warto obecną i byłą stolice Kazachstanu - Nur-Sułtan i Ałmaty. Kraj ten słynie też z niezwykłej przyrody. Wspomnieć trzeba w tym przypadku o Jeziorze Kajyngdy, Parku Narodowym Ałtyn Emel czy Jeziorze Kolsai.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

W jakim języku mówi się w Kazachstanie?
Językami urzędowymi są kazachski i rosyjski. Jednak w praktyce większość społeczeństwa porozumiewa się w tym drugim języku. Język kazachski zna tylko 40% mieszkańców kraju.
Ile razy Kazachstan jest większy od Polski?
Kazachstan to dziewiąty pod względem wielkości kraj na świecie. Od Polski większy jest 8,5 raza.
Co warto zobaczyć w Kazachstanie?
Kazachstan to kraj ogromny i nieodkryty przez turystów. Słynie przede wszystkim z wyjątkowych atrakcji przyrodniczych - Kanionu Szaryńskiego, Parku Narodowego Ałtyn Emel czy Jeziora Kajyngdy. Zwiedzić też trzeba byłą i obecną stolicę, a więc Ałmaty oraz Nur-Sułtan.