Przewodnik dla turystów Kuwejt
Kraje

Kuwejt

Kuwejt to kraj, który wiele osób kojarzy przede wszystkim ze słynną operacją Pustynna Burza. Wojska USA walczyły wtedy z oddziałami Iraku. Jednak Kuwejt to nie tylko ogromne złoża ropy naftowej, ale i wiele ciekawych atrakcji turystycznych. 

Kuwejt – najważniejsze informacje

Kuwejt to kraj położony na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską. Znajduje się między Irakiem i Arabią Saudyjską. Zajmuje zaledwie 18 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. 

Przez wieki Kuwejt stanowił azyl dla arabskich nomadów mieszkających na pustyni. Samo miasto Kuwejt znajduje się na Zatoką Kuwejcką. To pozostałość po dawnym ujściu rzeki Eufrat. Na początku XVI wieku trafiły tutaj portugalskie okręty. W miejscu obecnego Kuwejtu zbudowano fort. Była to dla Portugalczyków baza wypadowa do dalszych wypraw. Nie zagrzali oni jednak tam miejsca na dłużej. 

Dopiero na początku XVIII wieku na ziemiach tych osiedlili się Arabowie. Nazwa Kuwejt pochodzi od arabskiego zdrobnienia hinduskiego kūt – oznaczającego fort. Miasto szybko stało się ważnym punktem handlowym. Budowano tam łodzie i wydobywano perły. Sporo zmieniło się w roku 1938, gdy w Kuwejcie zaczęto na dobre wydobywać ropę naftową. 

Kuwejt to kraj skrajności. Są tam bardzo suche pustynie, a większość ludzi mieszka w mieście Kuwejt. Krajowa gospodarka w 90% oparta jest na eksporcie ropy naftowej. Specjalny Fundusz Przyszłych Pokoleń gromadzi środki na przyszłość, gdy złoża się wyczerpią. 

Kuwejt to monarchia konstytucyjna – emirat. Od roku 1961 krajem rządzi emir z rodziny Ṣabāḥ. W skład członków Rady Ministrów wchodzą przede wszystkim członkowie jego rodziny. 

Do wjazdu do Kuwejtu potrzebny jest ważny paszport i wiza. Kierowcy powinni się zapoznać z przewodnikiem dla kierowców w Kuwejcie

Kuwejt – geografia i klimat

Klimat Kuwejtu jest surowy. To klimat subtropikalny pustynny z łagodnymi zimami i upalnymi latami. Zawsze jest tam słonecznie. W lipcu średnia temperatura sięga ponad 38 stopni Celsjusza. W regionach przybrzeżnych ulgę przynoszą ciepłe wody zatoki. Zimą w głębi kraju zdarzają się mrozy. 

Shamāl to północno-zachodni wiatr, który w Kuwejcie wieje w lipcu i czerwcu. Odpowiada za duże burze piastowe. Gleby w Kuwejcie są mało żyzne. Dodatkowo liczne wojny w Zatoce Perskiej zniszczyły wierzchnią warstwę pustyni. Powstały liczne wydmy. Kuwejt nie ma stałych wód powierzchniowych – rzek, jezior itd. 

Kraj ten najlepiej odwiedzić w okresie od listopada do marca. Można wtedy uniknąć najwyższych upałów. 

Kuwejt – społeczeństwo

Co ciekawe, Kuwejtczycy we własnym kraju są mniejszością. Większość społeczeństwa to imigranci z krajów arabskich oraz Azji. Nie przyznaje się im jednak obywatelstwa. Te jest zarezerwowane dla osób, które mogą udowodnić swe kuwejckie pochodzenie sprzed roku 1920. 

Językiem urzędowym w Kuwejcie jest język arabski. Mowa tutaj o dialekcie z Zatoki Perskiej. Mniej popularne języki to Hindi, Urdu czy perski. Większość mieszkańców kraju to muzułmanie. Od roku 1981 obywatelstwo jest też ograniczone jedynie do wyznawców Islamu. 

Dieta Kuwejtczyków jest specyficzna. Już na śniadanie często je się mięso np. wątróbkę czy nerki, a także ser lub jogurt. Widoczne są też wpływy kuchni śródziemnomorskiej czy indyjskiej. Spożywa się tam ryby, ryż czy chleb.

Khubz to tradycyjny płaski chleb pieczony w piecu, pokrywany nasionami sezamu i podawany z sosem rybnym. Inne popularne potrawy to ryż z kurczakiem lub jagnięciną biryani, ryż z ziemniakami, mięsem i bakłażanem maglooba, psznica i mięso z cukrem cynamonowym harees, danie z baraniny, ryby lub kurczaka z ryżem machboos czy pierożki z mąki gabout. W Kuwejcie pije się m.in. herbatę z suszonej limonki czy herbatę karak.

Kuwejt – krótka historia

Początki państwowości kuwejckiej datuje się na początek  XVIII wieku. Wtedy to Banū – grupa rodzin z plemienia ʿAnizah  z Półwyspu Arabskiego  wyemigrowała na te tereny. 

W wieku XIX Kuwejt rozwijał się prężnie jako społeczność handlowa. W końcu jeden z władców zaczął zbliżać kraj do Imperium Osmańskiego. Trend ten odwrócił Mubarak Wielki, który do władzy doszedł po zamordowaniu własnego brata. Zacieśnił on więzy z Wielką Brytanią. W zasadzie traktat z roku 1899 przyznał jej kontrolę nad sprawami zagranicznymi Kuwejtu. Po wybuchu I wojny światowej Kuwejt został brytyjskim protektoratem. 

Bardzo ważną datą był roku 1938 i odkrycie złóż ropy naftowej. Irak zaczął wtedy wysuwać swoje roszczenia terytorialne o cenne tereny. Irańskie władze udzieliły nawet wsparcia powstaniu kupców przeciwko emirowi Kuwejtu. Ruch Majlis zakończył się porażką. 

19 czerwca 1961 niepodległość Kuwejtu została uznana przez Wielką Brytanię. Irak szybko ponowił swoje roszczenia, które odrzuciła Wielka Brytania, a potem Liga Arabska. Dopiero w roku 1963 nowy reżim iracki uznał niepodległość Kuwejtu.  Jednak wciąż domaga się dostępu do roponośnych wysp. 

W roku 1990 doszło do najazdu sił irackich na Kuwejt. Władze w Bagdadzie ogłosiły nawet jego aneksję. Potępiły to ONZ, Liga Arabska i UE. W styczniu 1991 roku koalicja narodów kierowana przez USA i Arabię Saudyjską rozpoczęła naloty na siły irackie. Kilka tygodni później przeprowadzono atak lądowy. Szybko wyzwolono Kuwejt spod kontroli Iraku. 

Irakijczycy podczas wycofywania się podpalili dużą część szybów naftowych, powodując ogromne stary finansowe. Na wiele lat załamali miejscowe wydobycie ropy. Dodatkowo agresja Iraku na Kuwejt wciąż jest możliwa.

Kuwejt – ubezpieczenie turystyczne

W Kuwejcie nie obowiązuje karta EKUZ. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Dobrze, gdy obejmuje ono OC prywatne, NNW, koszty leczenia i ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Kuwejt to niewielki kraj położony na Półwyspie Arabskim między Irakiem a Arabią Saudyjską.
  • Kuwejt jest 10. producentem ropy naftowej na świecie. To dzięki bogatym złożom stał się krajem bardzo bogatym. Krajowa gospodarka w 90% opiera się właśnie na eksporcie ropy naftowej.
  • Najlepsza pora na odwiedzenie Kuwejtu to okres od połowy listopada do połowy marca, gdy jest tam najchłodniej.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Kuwejt jest niebezpieczny?
Kuwejt nie jest krajem niebezpiecznym. Co więcej, uznaje się go za jeden z bardziej postępowych krajów Zatoki Perskiej.
Z czego znany jest Kuwejt?
Większość osób Kuwejt kojarzy z bogatymi złożami ropy naftowej. Rzeczywiście jest to dziesiąty największy na świecie producent ropy.