Przewodnik dla turystów Minorka
Kraje

Minorka

Minorka to mniejsza i spokojniejsza wyspa niż Ibiza czy Majorka. Jednak jest to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. W archipelagu Balearów trudno o piękniejsze plaże. Jak przygotować się na wakacje na Minorce?

Minorka – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Minorka to wyspa w archipelagu Balearów położona 200 km do wybrzeży Hiszpanii. To raj dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. W celu ochrony lokalnej przyrody kontrolowana jest nawet liczba ludności na Minorce. Jednocześnie nie może tam przebywać więcej niż 145 tysięcy osób, z czego 92 tysiące to mieszkańcy.

Na Minorkę najlepiej udać się w okresie od maja do października. Temperatury nie spadają wtedy poniżej 20 stopni Celsjusza. Najcieplej jest od czerwca do września. Wtedy panują 30-stopniowe upały. Nie są jednak uciążliwe, bo wieje nadmorski wiatr. Na Minorkę najlepiej dostać się samolotem. Alternatywą jest przeprawa promowa z Hiszpanii (poradnik dla kierowców w Hiszpanii).

Minorka – ubezpieczenie turystyczne

Polacy, którzy chcą udać się na Minorkę potrzebują jedynie dowodu osobistego. W końcu wyspa należy do Hiszpanii. Kierowcy muszą mieć też przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisę OC

Karta EKUZ w Hiszpanii daje w tym przypadku dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak i tak zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Powinno ono obejmować assistance, NNW, prywatne OC czy ubezpieczenie bagażu

Minorka – atrakcje turystyczne

W zasadzie cała Minorka dzieli się na część wschodnią z centrum w Ciutadella de Menorca i zachodnią z miastem Mao-Mahon. Miejscowości dzieli około 50 km. 

W Mahon widoczne są wpływy brytyjskie i francuskie. Minorka przez lata przechodziła bowiem z rąk do rąk i dopiero na końcu trafiła do Hiszpanii. W mieście znajduje się duży naturalny port. Zobaczyć trzeba okazałą fortecę La Mola z XIX wieku, Plac Hiszpański czy Kościół św. Marii z XVIII wieku. 

W Ciutadelli do dzisiaj zachowała się stara architektura hiszpańska np. katedra gotycka z XV wieku. Osadnictwo rozwijało się tam już od czasów prehistorycznych. Do dzisiaj ostały się megalityczne budowle, których na wyspie jest ponad 1500. Najstarsze mają ponad 3 tysiące lat.  

Od roku 1993 Minorka to chroniony rezerwat biosfery UNESCO. Mają z tym związek ograniczenia związane z liczbą turystów. Na północy wyspy królują tereny leśne, górzyste. Jest sporo zatok i klifów. W głębi znajduje się góra Monte Toro – 358 m n.p.m. To najwyższe wzniesienie Minorki. Na południu tereny są bardziej płaskie, piaszczyste. Jest tam sporo kurortów. Plaż jest aż 70. 

Minorka – sekrety lokalnej kuchni

Na miejscu koniecznie spróbować trzeba owoców morza. Langusty czy homary nie są najtańsze, ale za to smaczne, jak nigdzie indziej. Nieco tańsze są lokalne sery czy gin. Ten trunek alkoholowy jest tam popularniejszy niż wino. Spróbować można np. ginu z lemoniadą (pomada) czy ginu z wodą sodową (pellofa).

Najważniejsze informacje:

  • Minorka to jedna z wysp należących do archipelagu Balearów. Znajduje się około 200 km od wybrzeży Hiszpanii.
  • Minorka dzieli się na część wschodnią i zachodnią. Jej największe miasta to Ciutadella de Menorca i Mao-Mahon. Obydwie miejscowości trzeba zobaczyć - dzieli je zaledwie 50 km.
  • Najlepszy okres na odwiedzenie Minorki to czas od maja do października. Najcieplej jest oczywiście latem - wtedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Upały nie są jednak dotkliwe, bo nieco niweluje je bryza morska.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co lepsze Minorka czy Majorka?
Każdy ma swoje własne preferencje. Majorka jest wyspą bardziej znaną i zarazem bardziej zatłoczoną. Minorka jest wyspą kameralną, gdzie można zrelaksować się i odpocząć.
Czy warto jechać na Minorkę?
Minorka to świetne miejsce na wakacyjny wyjazd. Jest tam przez dużą część roku bardzo ciepło, a na turystów czekają malownicze plaże. Jednocześnie nie ma zbyt dużego tłoku - można się tam w pełni zrelaksować.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby odwiedzić Minorkę?
Wyspa należy do Hiszpanii, dlatego przy sobie trzeba mieć jedynie dowód osobisty lub paszport. Kierowcy muszą też zabrać ze sobą prawo jazdy, polisę OC i dowód rejestracyjny.