Podhale
Przewodnik dla turystów

Z czego słynie Podhale?

Podhale większości osób kojarzy się przede wszystkim z Zakopanem. Rzeczywiście jest to największe miasto w tym regionie, ale na pewno nie jedyne warte odwiedzenia. Dodatkowo wcale nie jest stolicą Podhala. 

Zakopane – co warto o nim wiedzieć?

Zakopane to stolica polskich Tatr, ale nie stolica Podhala. Jednak ma naprawdę sporo do zaoferowania. Można tam spędzić kilkanaście dni, nie nudząc się ani przez chwilę. Zakopane to przede wszystkim doskonała baza wypadowa w góry. Do Doliny Kościeliskiej czy Morskiego Oka można sprawnie dojechać busem. Niektóre szlaki prowadzą też z samego Zakopanego. 

Oczywiście nie trzeba codziennie wychodzić w góry. Zakopane zachwyca też pod innym względem. Można odwiedzić jedno z regionalnych muzeów czy zwiedzić zabytkowe kościoły. 

Wiele osób zachwyca się góralską kulturą i muzyką. Warto zajrzeć do lokalnych restauracji, spróbować góralskich przysmaków i posłuchać muzyki na żywo. Muzycy często występują w regionalnych strojach. 

Trzeba koniecznie zamówić kwaśnicę. To góralska zupa z kiszonej kapusty – gotowana na tłustym mięsie. Popularny jest też chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Tradycyjna góralska herbata podawana jest z alkoholem – tzw. prądem. Na Krupówkach jest z kolei sporo straganów z oscypkami. To owcze sery – na ogół wędzone. W niektórych miejscach są one podgrzewane i serwowane razem z konfiturą żurawinową. W bacówkach kupić można też żentycę – serwatkę z owczego mleka. 

Zakopane – najważniejsze zabytki

  1. Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku – położone przy ulicy Kościeliskiej. Na cmentarzu pochowanych jest wiele znanych osobistości m.in. Witkacy, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Tytus Chałubiński. 
  2. Willa pod Jedlami – typowy przykład budownictwa zakopiańskiego. Obejrzeć ją można z zewnątrz i w środku. Zaprojektował ją ojciec Witkacego – Stanisław Witkiewicz. Mieszkała tam Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. 
  3. Kapliczka Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – to także dzieło Stanisława Witkiewicza. Drewniany ołtarz odzwierciedla wygląd tradycyjnej chaty góralskiej. 
  4. Chata Sabały – położony na Krzeptówkach. To własność prywatna, ale dom można obejrzeć w środku. Jest to kolejny przykład stylu zakopiańskiego. 

Odwiedzając Podhale, warto też zahaczyć o muzea:

  1. Muzeum Oscypka – gratka nie tylko dla smakoszy oscypków. Można tam zobaczyć, jak wyrabiane są te owcze sery. 
  2. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – to chyba najbardziej znany budynek wybudowany w stylu zakopiańskim. Powstał pod koniec XIX wieku według projektu Stanisława Witkiewicza. 
  3. Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego – przykład stylu zakopiańskiego. Można tam poznać bliżej historię Podhala. 
  4. Muzeum Kornela Makuszyńskiego – to niewielki lokal, do którego nie jest tak łatwo trafić, ale warto. W przeszłości mieszkał tam sam Makuszyński. 

Zakopane to także słynna skocznia na Wielkiej Krokwi. Jej punkt konstrukcyjny to 125 m. W Polsce nie ma wyższej skoczni narciarskiej. 

Podhale – gdzie znajduje się jego stolica?

Większość osób Podhale utożsamia z Zakopanem, ale to Nowy Targ jest historyczną stolicą tego regionu. Stanowi doskonałą bazę wypadową dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Zimą można tam jeździć na nartach. Oczywiście warto wcześniej zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Nowy Targ znajduje się też w sąsiedztwie Gorców. To góry mniej wymagające niż  Tatry i mniej oblegane przez turystów. Można stamtąd udać się na Turbacz, Bukowinę Obidowską czy Bukowinę Miejską. Stosunkowo niedaleko jest w Pieniny.

Z czego słynie Nowy Targ?

W Nowym Targu jest nieco mniej atrakcji niż w Zakopanem, ale zdecydowanie jest co robić. W centrum miasta znajduje się duży rynek z ratuszem z XIX wieku. Warto też pospacerować wokół okolicznych kamieniczek. 

Nowy Targ to również liczne obiekty sakralne. Nad Czarnym Dunajcem znajduje się kościół świętej Katarzyny z XIV wieku. To najstarszy obiekt sakralny tego rodzaju na całym Podhalu. Jest jeszcze kościół św. Anny i wspomniana już kaplica na Jaszczurówce. W Nowym Targu odwiedzić warto poza tym kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z połowy XX wieku. Znajduje się tam piękny, marmurowy ołtarz. 

Dodatkowo dobrze jest odwiedzić Muzeum Podhalańskie PTTK w Nowym Targu. Podziwiać tam można eksponaty pokazujące historię i zwyczaje Podhala. 

Podhale – inne atrakcje

  1. Termy w Bukowinie Tatrzańskiej – kompleks basenów rekreacyjnych i pływackich różnego rodzaju. Są tam także jacuzzi, sauny i łaźnie parowe. Z basenów zewnętrznych korzystać można także zimą. 
  2. Kościół św. Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej – z wieku XVII. To kolejny obiekt na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Obiekty reprezentują styl rokokowy i barokowy. W kościele od 100 lat nie odprawia się nabożeństw.

Najważniejsze informacje:

  • Podhale to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Zakopanem, ale to Nowy Targ jest stolicą Podhala.

  • Zakopane to przede wszystkim doskonała baza wypadowa w góry. Nie brakuje tam jednak również muzeum czy ciekawych obiektów architektonicznych. Warto też odwiedzić skocznię  narciarską na Wielkiej Krokwi.

  • Sporo ciekawych miejsc można zobaczyć również w Nowym Targu. Nieopodal położone są Gorce - z Nowego Targu zdobyć można np. Turbacz. Niedaleko leżą również malownicze Pieniny.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Co jest stolicą Podhala?
Wiele osób zaskoczyć może fakt, że to nie Zakopane, ale Nowy Targ jest stolicą Podhala.
Z czego jest znane Podhale?
Podhale to przede wszystkim najwyższe góry w Polsce - Tatry. Największą popularnością wśród turystów cieszy się Zakopane. Podhale to miejsce o wyjątkowej tradycji i kulturze. Spróbować tam można tradycyjnych potraw np. kwaśnicy czy posłuchać regionalnej muzyki.
Jakie miejscowości należą do Podhala?
Poza Nowym Targiem są to Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec, Poronin, Szaflary, Kościelisko, Witów, Czarny Dunajec, Ludźmierz czy Rabka.