Przewodnik dla turystów Estonia
Kraje

Estonia

Estonia to kraj specyficzny. Nie ma tam ciepłego morza i gór. Są za to ciekawe bagna. To coraz popularniejszy kierunek wyjazdów. Co ma w sobie Estonia, co warto zobaczyć?

Estonia – największe atrakcje turystyczne

Zwiedzanie zacząć trzeba od stolicy – Tallina, ale na tym mieście nie należy kończyć. Estonia ma do zaoferowania znacznie więcej. 

W Tallinie do dzisiaj zachowała się w doskonałym stanie średniowieczna część miasta. Starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, sama nazwa Tallin jest dość nowa, bo obowiązuje od roku 1918. Wcześniej miasto to nazywano Rewal lub Lindanisa. 

Historyczne centrum Tallina składa się z dwóch części. Na wzgórzu Toompea mieści się Górne Miasto z obronnymi fortyfikacyjnymi. To tam znajduje się Sobór Aleksandra czy gotycka katedra NMP. Niżej jest Dolne Miasto z licznymi kościołami np. św. Olafa i św. Mikołaja. 

Oprócz tego zobaczyć trzeba Kadriorg – dzielnicę z barokowym pałacem i okazałymi ogrodami. Dawniej była to letnia rezydencja cara Piotra Wielkiego. W dzielnicy Kalamaja mieści się morskie muzeum Seaplane Harbour. Podziwiać tam można wnętrze łodzi podwodnej. Na obrzeżach miasta mieści się skansen Rocca al Mare.

Na południe od stolicy znajduje się miasto Tartu nazywane kulturalną stolicą Estonii. Mieści się tam ponad 20 muzeów, Most Diabelski czy ruiny gotyckiej katedry. Latem odwiedzić trzeba Parnawę z długą, piaszczystą plażą. Między Estonią  i Rosją znajduje się miasto Narwa z zamkiem Hermana z XIII wieku i barokowym ratuszem. 

Największy i zarazem najstarszy obszar chroniony w Estonii znajduje się nad Zatoką Fińską. Jest to Park Narodowy Lahemaa. Obejmuje bagna, lasy i torfowiska. 

Estonia to również liczne wyspy. Jest ich tam ponad 1500. Największa z nich Sarema połączona jest promem z miejscowością Virtsu. Podziwiać tam można wiatraki w skansenie Angla czy latarnie morskie (jest ich tam 6). Warto też pospacerować po klifach w Pandze. Liczą one 20 metrów wysokości. Po uderzeniach meteorytów na wyspie pozostały kratery. Największy z nich – Kaali ma średnicę niemal 100 metrów. Jedynym miastem na wyspie jest Kressaare z zamkiem krzyżackim z XIV wieku. 

Druga największa wyspa Estonii to Hiiumaa. W 90% poryta jest przez lasy. Odwiedzić tam można dodatkowo latarnię morską z XVI wieku i kurort Kardla.

Inne atrakcje Estonii to:

  • Viljandi – miasto, którego początki sięgają XIII wieku. Do dzisiaj zachowały się ruiny zamku z tego okresu.  Miejscowość leży nad jeziorem.
  • Haapsalu – nadmorskie miasto popularne przed laty jako uzdrowisko. Jest tam zamek biskupi z XIII wieku oraz drewniany dworzec kolejowy.
  • Park Narodowy Soomaa – pełen bagien i torfowisk. 
  • Rakvere – miasto z ruinami zamku krzyżackiego z wieku XIII. 
  • Paide – miasto nazywane sercem Estonii. Podziwiać tam można ruiny zamku zbudowanego z białego kamienia wapiennego. 

Przyroda Estonii

Na terenie Estonii jest aż 6 parków narodowych. Największą popularnością cieszy się Park Narodowy Lahemaa położony nad Zatoką Fińską. Wytyczono w nim sporo szlaków turystycznych. Ich długość to aż 120 m. 

Park Narodowy Soomaa to z kolei kraina bagien i torfowisk. Są one regularnie zalewane, ale po parku można poruszać się także kajakiem. 

W Estonii można też spróbować kąpieli w wodach jeziora Pejpus. To piąte pod względem wielkości jezioro w całej Europie. W Parku Narodowym Matsalu z wież widokowych zobaczyć można 300 gatunków ptaków. 

Estonia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Najlepszym środkiem transportu jest w tym przypadku samolot. Lot z Warszawy zajmuje mniej niż dwie godziny. Podróż autobusem jest o wiele bardziej męcząca. Trwa kilkanaście godzin. 

Do Estonii wyruszyć można także samochodem. Trasa prowadzi przez Litwę i Łotwę. Przy okazji można je oczywiście zwiedzić. Nie jest potrzebna żadna winieta, a droga w Estonii są naprawdę w dobrym stanie. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w przewodniku dla kierowców w Estonii

Klimat estoński jest chłodniejszy do polskiego. Dlatego najlepiej udać się tam latem, gdy średnia temperatura wynosi około 18 stopni Celsjusza. Na przełomie czerwca i lipca typowym zjawiskiem są tzw. białe noce. Nie zapadają tam wówczas całkowite ciemności. Zmierzch od razu przechodzi w brzask. 

Estonia – jakie dokumenty są potrzebne?

Estonia należy do UE, a więc przy sobie trzeba mieć jedynie paszport lub dowód osobisty. Kierowcy muszą też zadbać o polisę OC. Zielona Karta nie jest wymagana. Warto wyrobić sobie kartę EKUZ do Estonii. Pozwala na na korzystanie z miejscowej służby zdrowia. Jednocześnie nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z leczeniem. Warto więc wykupić osobno ubezpieczenie turystyczne. Czasem nieocenione jest także ubezpieczenie bagażu.

Najważniejsze informacje:

  • Estonia to kraj należący do UE. Turyści z Polski potrzebują w tym przypadku jedynie dowodu osobistego lub paszportu do przekroczenia granicy.
  • Estonia ma turystom sporo do zaoferowania. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Tallin. Stare Miasto stolicy wpisane jest na listę UNESCO.
  • W Estonii znajduje się 6 parków narodowych. Najstarszy z nich to Park Narodowy Lahemaa położony nad Zatoką Fińską.
  • Na przełomie czerwca i lipca w Estonii występują tzw. białe noce. Zmierzch od razu przechodzi wtedy w brzask.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy Estonia jest bogatym krajem?
Estonia to kraj bogaty, mocno rozwinięty gospodarczo. Od roku 2004 jest członkiem UE. W roku 2011 przyjęła walutę euro.
Co warto zwiedzić w Estonii?
Estonia i słusznie kojarzy się z lasami, bagnami i torfowiskami. Jest tam 6 parków narodowych. Warto odwiedzić stolicę Tallin. Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jak dostać się do Estonii?
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest lot samolotem. Z Warszawy do Tallina leci się krócej niż dwie godziny. Rozważyć można także podróż autobusem lub samochodem.