Przewodnik dla turystów Jordania
Kraje

Jordania

Jordania to kraj, o którym większość osób ma niewielkie pojęcie. Szerzej kojarzona może jest jedynie starożytna Petra. Tymczasem jest to bardzo ciekawe miejsce. Zamieszkują je w dużej mierze koczowniczy beduini. Co warto wiedzieć na temat Jordanii?

Jordania – z czego słynie?

Jordania to kraj, który naprawdę warto zwiedzić? jakie są jego największe atrakcje?

  1. Petra – pozostałości wykutego w skale miasta Nabatejczyków wpisane na listę UNESCO. Tego miejsca chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.
  2. Wadi Rum – dolina pustynna otoczona przez efektowne formacje skalne. 
  3. Amfiteatr Rzymski w Ammanie – zabytek z II wieku. To najważniejszy punkt miasta. Amfiteatr mieścił 6 tysięcy osób. Do dzisiaj jest zresztą wykorzystywany.
  4. Cytadela w Ammanie – stanowisko archeologiczne, w którym odkryto bardzo ciekawe obiekty. Przykładem są ruiny Świątyni Heraklesa i Pałacu Umajjadów. 
  5. Zamek Ajloun – zabytek z wieku XII. Przykład muzułmańskiej budowli obronnej. Znajduje się na szczycie wzgórza Jabal’Auf. Częściowo jest otwarty dla turystów. 
  6. Morze Martwe – jezioro znajdujące się między Jordanią, Izraelem i Palestyną. Znane jest z ogromnego zasolenia. Leży 430 metrów pod powierzchnią morza.
  7. Dżarasz – ruiny starożytnego miasta z czasów rzymskich.
  8. Al-Karak – miasto słynące z zamku Krzyżowców wybudowanego w wieku XIII. 
  9. Góra Nebo – to z tego wzniesienia Mojżesz miał podziwiać Ziemię Obiecaną. Dzisiaj mieści się tam Sanktuarium Mojżesza i park archeologiczny.
  10. Akaba – miasto na południu kraju i jedyny port Jordanii. Znajduje się nad Morzem Czerwonym. To jednocześnie popularny kurort turystyczny i raj dla miłośników nurkowania.

Jordania – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Jordania nie jest krajem dużym. Znajduje się w centrum Bliskiego Wschodu. Graniczy z Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. W latach 1948-1967 do kraju należał Obszar Zachodniego Brzegu Jordanu, ale w roku 1988 Jordania się go zrzekła. 

Jordania to kraj pod wieloma względami niezwykły. Są tam jałowe pustynie, zielone doliny, góry skaliste czy najniższej położony punkt na ziemi – Morze Martwe. To państwo dość młode, ale powstałe na terenie, który odegrał ważną rolę w historii biblijnej. W jego granicach leżą starożytne królestwa Edomu, Moabu i Gileadu, a także słynna Petra  – stolica królestwa Nabatejczyków. 

Jordania to monarchia konstytucyjna. Religią oficjalną jest islam. Amman to stolica i najważniejsze  miasto w kraju. Nazwane zostało tak na cześć Ammonitów. To oni w  XIII wieku p.n.e. utworzyli tam swoją stolicę. 

Aż do roku 1918 Jordania wchodziła w skład Imperium Osmańskiego. Potem była terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii. Niepodległość zyskała w roku 1946. 

Klimat Jordanii jest dość zróżnicowany – śródziemnomorski, pustynny, suchy. Zimy są dość mroźne, a lata słoneczne i gorące. Opady nie są zbyt intensywne. Najwięcej pasa w okresie od listopada do marca. Gorący wiatr z Pustyni Egipskiej czasem przynosi burze piaskowe – wiosną i jesienią. 

Jordania – ubezpieczenie turystyczne

Polacy podróżujący do Jordanii muszą mieć przy sobie paszport i wizę. Dla osób zmotoryzowanych przygotowano specjalny przewodnik dla kierowców w Jordanii

Jordania uważna jest za kraj dość bezpieczny i liberalny. Jednak i tak warto wykupić przed wyjazdem dobre ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ w Jordanii nie obowiązuje. Polisę można rozbudować np. o NNW, assistance i ubezpieczenie bagażu

Opieka medyczna w Jordanii stoi na wysokim poziomie, ale nie jest tania. Obowiązują tam dość surowe przepisy na temat wwożenia leków na teren kraju. Nie można posiadać leków przeciwbólowych na bazie opioidów. Środki psychoaktywne np. antydepresanty muszą być opatrzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim w języku angielskim.

Jordania – społeczeństwo

Jordanię zamieszkują Arabowie – Jordańczycy i Palestyńczycy. Spora jest także mniejszość beduińska. Ludność palestyńska krytykuje monarchię, ale Jordania to jedyny kraj arabski, który nadał jej obywatelstwo na duża skalę. Do Jordanii napłynęło też dużo uchodźców z Syrii i nieco Irakijczyków. Jest poza tym mniejszość ormiańska i niewielka liczba Turkmenów.

Mieszkańcy kraju mówią głównie po arabsku – jest to język urzędowy. Mówi się wieloma dialektami, ale są one do siebie podobne. Jordańczycy są wyznawcami sunnickiego islamu. Odmawiają pięć razy dziennie modlitwę. Dziewiąty miesiąc kalendarza islamskiego to tzw. ramadan. Muzułmanie poszczą wtedy od wschodu do zachodu słońca. 

W Jordanii mieszkają także chrześcijanie – 60% z nich uznaje grecki kościół prawosławny. Są też grekokatolicy zwani katolikami obrządku bizantyjskiego. Istnieje niewielki Syryjski Patriarchat Prawosławny Antiochii. Większość chrześcijan w Jordanii to Ormianie. 

Jordania ma zresztą bardzo ciekawą historię religijną. Dla chrześcijan i Żydów to część Ziemi Świętej. Znajduje się tam również wiele grobowców towarzyszy proroka Mahometa. 

Mniej niż 1/10 ludności stanowią prowadzący koczowniczy tryb życia Beduini. Zamieszkują przede wszystkim pustynie i stepy. Ich liczba się zmniejsza, bo rząd wymusza na nich osiedlanie się. 

Jordania – sekrety lokalnej kuchni

Popularnym serem w Jordanii jest halloumi przypominający nieco fetę. Wytwarza się go z mleka koziego lub owczego. Serwowany jest w sałatkach lub chlebie typu pita. W Jordanii jada się sporo ryżu, roślin strączkowych, jogurtu, oliwek, warzyw, jagnięciny, kurczaka czy owoców. 

Podstawa wyżywienia to potrawy z ryżu. Główny posiłek serwowany jest około godziny 12. Na podłodze kładzie się nakrycie, dużą tacę z ryżem i mięsem, mniejsze naczynia z sałatą i jogurtem. 

Dwie popularne potrawy to kurczak gotowany z sumakiem i cebulą podawany na chlebie musakhkhan i jagnięcina lub baranina z ryżem i sosem jogurtowym mansaf. Serwuje się poza tym płaski chleb khubz z dipami warzywnymi, grillowane mięsa i gulasze. Pije się słodką herbatę i kawę aromatyzowaną kardamonem. 

Najważniejsze informacje:

  • Jordania to kraj stosunkowo młody, bo niepodległość zyskał w roku 1946. Znajduje się na Bliskim Wschodzie, a jego stolicą jest Amman.
  • Największą atrakcją Jordanii jest Petra - ruiny starożytnego miasta wykutego w skale. Wielu turystów obowiązkowo wybiera się także nad Morze Martwe.
  • Jordanię najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią. Latem bywa tam bowiem bardzo upalnie. Temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza nie są wyjątkiem.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego słynie Jordania?
Większość osób kojarzy Jordanię z ruinami wykutego w skale starożytnego miasta Petra. Rzeczywiście jest to największa atrakcja tego kraju. Zobaczyć też warto na własne oczy mocno zasolone Morze Martwe i odwiedzić stolicę - Petrę.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Jordanii?
Polacy muszą mieć przy sobie ważny paszport i wizę. Przydać się może dobre ubezpieczenie turystyczne, bo nie obowiązuje tam karta EKUZ.