Przewodnik dla turystów Mongolia
Kraje

Mongolia

Mongolia to kierunek na wyjazd dla tych osób, które lubią wyzwania i nie chcą być tacy, jak inni. To ciekawa alternatywa dla Grecji, Turcji czy Egiptu. Podróż do Mongolii na pewno pozostanie w pamięci do końca życia.

Mongolia – największe atrakcje turystyczne

Mongolia wbrew pozorom ma turystom całkiem sporo ciekawych miejsc do zaoferowania.

  1. Jezioro Chubsuguł –  zwane Błękitną Perłą Mongolii lub małym Bajkałem. Znajduje się tuż przy granicy z Rosją. 
  2. Pustynia Gobi, Park Narodowy Gobi Gurwansajachan, Khongoryn Els – druga największa na świecie pustynia znajdująca się w południowej Mongolii. Warto odwiedzić duży park narodowy i udać się na wydmę Khongoryn Els – śpiewające piaski. 
  3. Park Narodowy Gorchi-Tereldż – park zajmujący około 300 ha powierzchni. Znajduje się na północny-wschód od Ułan Bator. 
  4. Ułan Bator, Pałac Bogd-chana Narodowe Muzeum Mongolii – stolica kraju, w której mieszka niemal 50% obywateli Mongolii. Są tam nowoczesna architektura, ale na obrzeżach królują jurty. Odwiedzić trzeba plac Czyngis-chana, buddyjski klasztor Gandan i liczne targi. Dużą atrakcją jest Pałac Zimowy Bogd-chana, który pełnił swoją funkcję w latach 1911-1924. Można też udać się do Muzeum Narodowego Mongolii. 
  5. Karakorum – miasto lata świetności ma za sobą, ale i tak warto się tam udać np. do ruin buddyjskiego klasztoru Erdenezuu z XVI wieku. 
  6. Park Narodowy Chustajn nuruu – znajduje się 95 km od stolicy i zobaczyć w nim można słynne konie Przewalskiego. 
  7. Dolina Orchonu – wpisana jest na listę UNESCO. Na tym terenie znajdują się ruiny Karakorum, pustynia Tuvkhun czy ruiny Ordu-Baliq. 

Mongolia – ubezpieczenie turystyczne

Mongolia jest krajem, w którym oczywiście nie obowiązuje karta EKUZ. Placówki medyczne znajdują się jedynie w dużych miastach, a ich poziom niestety nie jest najlepszy. Warto zadbać wcześniej o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono obejmować koszty leczenia, ubezpieczenie bagażu, assistance, NNW, prywatne OC czy klauzulę dotyczącą chorób przewlekłych.

Mongolia – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Turyści z Polski do przekroczenia granicy z Mongolią potrzebują paszportu. Obecnie wiza w przypadku pobytów krótszych niż 30 dni nie jest wymagana.

Większość osób wybiera podróż samolotem, ale jest możliwe również przekroczenie granicy lądowej Mongolii z Rosją, ale jedynie w miejscowości Altanbulag. Trzeba też liczyć się z koniecznością uzyskania wielu dokumentów. Więcej informacji znajduje się w przewodniku dla kierowców w Mongolii. Miłośnicy kolei mogą zdecydować się na podróż pociągiem z Rosji lub Chin. 

Czy Mongolia jest krajem bezpiecznym? Największym zagrożeniem jest tam przestępczość pospolita. Zdarzają się oszustwa, wymuszenia i kradzieże kieszonkowe. Polska na terenie Mongolii nie ma swoich placówek dyplomatycznych, dlatego w razie problemów należy się zgłosić do placówki innego kraju UE. 

W Mongolii panuje klimat umiarkowany o typie kontynentalnym. Lata są gorące i suche, a zimy długie i mroźne. W styczniu średnie temperatury w stolicy spadają poniżej -30 stopni Celsjusza. Z kolei latem przekraczają 30 stopni Celsjusza. Najlepszą porą na podróż jest okres od maja do października. Na terenie całego kraju rzadko pada deszcz. Najwięcej opadów notuje się latem, ale i tak nie są to deszcze monsunowe. Przez 260 dni w roku niebo jest niemal bezchmurne. 

Mongolia jest niemal 5 razy większa niż Polska, ale mieszka tam zaledwie 3 mln osób. Zdecydowana większość zamieszkuje stolicę – Ułan Bator. Większość Mongołów praktykuje szamanizm. 

Mongolia – krótka historia

W IV wieku p.n.e. na terenach obecnej Mongolii powstało koczownicze państwo Xiongnu. Niektórzy badacze uważają ich za przodków europejskich Hunów. Potem ich miejsce zajęli Awarowie, którzy w VI wieku zaatakowali Europę. 

W roku 1198 władzę nad Mongolią uzyskał Temudżyn. Został on Czyngis-Chanem, a więc chanem wszystkich chanów. Na początku XIII wieku dokonał on dużych podbojów, tworząc ogromne Imperium Mongolskie. Było to największe lądowe państwo w historii świata. Czyngis-Chan był niezwykle okrutny. Odpowiada za śmierć 40 milionów ludzi. 

Armia mongolska dotarła aż do Europy centralnej. Pod Legnicą starła się z polskim rycerstwem oraz posiłkami niemieckimi. Zginął wtedy Henryk II Pobożny – książę śląski, krakowski i wielkopolski. 

Jednak imperium w końcu się rozpadło. Najpierw zostało podzielone na trzy części. Mongolia i Chiny weszły w skład wschodniej części imperium. Stolicą został Pekin, ale rządziła mongolska dynastia Yuan. Było tak do roku 1368, gdy doszło do powstania i władzę nad Chinami przejęła dynastia Ming. Podbiła ona wkrótce południową Mongolię, a część północna rozpadła się sama. Z czasem i ona weszła w skład cesarstwa Chin. 

W roku 1911 w Chinach wybuchło powstanie antycesarskie i fakt ten wykorzystali Mongołowie. Oderwali północną część kraju od Chin, z czym Chińczycy nigdy się nie pogodzili. Jednak w roku 1946 pod wpływem nacisków ZSRR uznali niepodległość Mongolii. 

Przez lata kraj był niejako podporządkowany Związkowi Radzieckiemu. Zmieniać zaczęło się dopiero w latach 90. XX wieku. Dzisiaj Mongolia to państwo demokratyczne. 

Najważniejsze informacje:

  • Mongolia to kraj położony w centralnej Azji pokryty w dużej mierze przez pustynie i stepy. Jest pięć razy większy niż Polska, ale zamieszkuje go jedynie 3 mln mieszkańców (większość mieszka w stolicy Ułan Bator).
  • Klimat Mongolii jest dość surowy. Lata są krótkie, upalne, a zimy mroźne i długie. Najlepszy czas na podróż to okres od maja do października.
  • Na terenie Mongolii znajduje się m.in. druga największa na świecie pustynia -Gobi, a także ogromny Park Narodowy Gorchi-Tereldż.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Ile razy większa jest Mongolia od Polski?
Mongolia jest wielkościowo aż 5 razy większa od Polski, ale jest krajem znacznie mniej zaludnionym. Mieszka tam zaledwie 3 mln osób, z tego 45% zamieszkuje stolicę Ułan Bator.
Co warto zobaczyć w Mongolii?
Mongolia ma turystom całkiem sporo do zaoferowania. Zwiedzić można pozostałości po dawnym imperium np. Karakorum czy drugą największą pustynię na świecie - Gobi.
Kiedy najlepiej udać się do Mongolii?
Najlepszy czas na podróż do okres od maja do października. Zimą jest tam niezwykle mrożnie. W styczniu w stolicy temperatura spada poniżej -30 stopni Celsjusza.