Rumunia to kraj naprawdę niedoceniany przez turystów, a jednocześnie warty odwiedzenia. Odwiedzić trzeba legendarny zamek Bran, poleniuchować nad Morzem Czarnym czy przejechać się górską Trasą Transfogaraską. Rumunia to także wyjątkowa kultura, którą warto poznać bliżej.
Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Rumunii?
Rumunia znajduje się w Europie południowo-wschodniej. Przez Polaków odwiedzana jest dość rzadko, a szkoda. Warto się tam wybrać o każdej porze roku.
Z Rumunią kojarzą się przede wszystkim Transylwania i Dunaj. Okazuje się, że w 30% tereny Rumunii pokrywają obszary górskie. Na południu i wschodzie znajdują się niziny, przez centrum biegną Karpaty, a zachód to wyżyny – w tym Transylwania.
W Rumunii podziwiać można masyw Ceahlau, deltę Dunaju czy malownicze plaże Konstancy. Pełno jest tam pięknie położonych zamków. W górach powstała słynna Trasa Transfogarska, której fragment znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m.
Sama nazwa Rumunia pochodzi od łacińskiego słowa Romanus – oznacza ono mieszkańców Imperium Rzymskiego.
Aby odwiedzić Rumunię zawsze jest dobra pora. Większość osób wybiera wiosnę, lato lub jesień. Zimą można natomiast skorzystać z wielu tras narciarskich. W Rumunii jest cieplej niż w Polsce.
Najszybciej do Rumunii dotrzeć można samolotem – lot do Bukaresztu trwa około 2 godziny. Alternatywą jest podróż koleją, która wymaga jednak przesiadek i zajmuje sporo czasu. Kolejnym rozwiązaniem jest podróż samochodem. Po drodze trzeba przejechać Słowację i Węgry. Więcej informacji na ten temat znajduje się w przewodniku dla kierowców w Rumunii.
Rumunia – dokumenty i ubezpieczenie turystyczne
Rumunia należy do UE, a więc Polacy do wjazdu na teren tego kraju potrzebują jedynie dowodu osobistego. Kierowcy muszą pamiętać o prawie jazdy i ubezpieczeniu OC. Warto wyrobić sobie oczywiście kartę EKUZ do Rumunii. Dzięki niej można bez opłat korzystać z rumuńskiej opieki zdrowotnej. Jednak i tak należy zadbać o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Często przydatne jest również ubezpieczenie bagażu.
Z czego słynie Rumunia?
Przez środek kraju biegną Karpaty. Ich południowe część to Góry Fogaraskie z najwyższym szczytem Moldoveanu – 2544 m n.p.m. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się też masyw Gór Ceahlau z Parkiem Narodowym Ceahlau i szczytem Toaca (1904 m n.p.m.), na który prowadzi 500 schodów.
Inny krajobraz czeka w delcie Dunaju. Są tam bagna i lasy podmokłe zamieszkiwane przez 300 gatunków ptaków. Dostać się tam można jedynie drogą wodną.
Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić rumuńskie miasta. Zacząć można od Bukaresztu. W Muzeum Wsi Dimistrie Gusti przenieść się można do przeszłości. To jedne z największych muzeów w Europie znajdujących się na świeżym powietrzu. Zobaczyć tam można 272 obiekty – cerkwie, chaty, kościoły itd.
W Bukareszcie mieszka 1,8 mln osób. Zobaczyć trzeba Stare Miasto i Pałac Parlamentu wcześniej znany Pałacem Ludowym. To po Pentagonie drugi na świecie budynek administracyjny. Ma aż 5100 pomieszczeń. W Bukareszcie jest też Łuk Triumfalny wzorowany na łuku paryskim.
Inne ważne miasto w Rumunii to Kluż-Napoka, które przez setki lat należało do Węgier. Zwiedzić trzeba Plac Unirii, kościół św. Michała czy kamienicę Patakich i Telekich.
Sighișoarato to z kolei jedno z lepiej zachowanych miast średniowiecznych w tej części Europy. Wpisane jest na listę UNESCO. Wrażenie robi przede wszystkim zabytkowa starówka z wieżą zegarową.
Kolejnym obowiązkowym punktem podróży po Rumunii jest zamek Bran, w którym miał mieszkać sam hrabia Drakula znany z powieści Brama Stokera. Ta fikcyjna postać wzorowana jest na Władzie Palowniku – krwawym władcy średniowiecznym. Obiekt wzniesiono w wieku XIV w stylu gotyckim.
Kolejny ciekawy zamek to Corvin wybudowany w wieku XV. Znajduje się w Siedmiogrodzie w miejscowości Hunedoara. To budowla gotycka górująca nad miastem. Przez lata mieszkali tam królowie.
W Rumunii jest także wyjątkowy cmentarz – tuż przy granicy z Ukrainą. Zmarłym buduje się bowiem kolorowe nagrobki z zabawnymi wierszykami. Zaczęło się w roku 1935 za sprawą artysty – Stana Ioana Pătrașa. Z kolei w Bukowinie podziwiać można malowane cerkwie. Część z nich wpisana jest na listę UNESCO.
Wspomnieć trzeba też o Trasie Transfogaraskiej, która wije się po zboczach Karpat. Znajduje się na niej niemal 900-metrowy tunel. Wrażenie robi jednak cała podróż, która liczy 150 km. Zobaczyć należy dodatkowo zaporę na jeziorze Vidraru o wysokości 166 metrów. Powstała na rzece Ardżesz płynącej przez Góry Fogaraskie.
Najważniejsze informacje:
- Rumunia to piękny kraj, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Z Polski leci się tam samolotem zaledwie dwie godziny. O wiele dłuższa jest podróż samochodem.
- Rumunia słynie z pięknej przyrody. Przykłady to Park Narodowy “Ceahlau” czy delta Dunaju. Miłośnicy historii muszą z kolei zobaczyć zamek Braj i zamek Corvin.
- Prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC to dokumenty, które muszą mieć przy sobie przekraczający granicę z Rumunią kierowcy. Poza tym trzeba ze sobą zabrać dowód osobisty lub paszport.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy w Rumunii jest drogo?
- W zasadzie ceny w Rumunii są podobne jak w Polsce. Nie jest więc tam tanio, ani drogo.
- Co warto zwiedzić w Rumunii?
- Wiele osób przyciągają pięknie położone zamki Braj i Corvin. Zachwycająca jest również rumuńska przyroda np. delta Dunaju czy Park Narodowy “Ceahlau”.
- Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy z Rumunią:
- Polacy muszą mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Przydać się może karta EKUZ. Kierowcy powinni też zabrać dowód rejestracyjny, polisę OC i prawo jazdy.