Przewodnik dla turystów Uzbekistan
Kraje

Uzbekistan

Uzbekistan i cala Azja Środkowa to kraina kojarząca się głównie z bezkresnymi stepami pustyniami i wysokimi górami. Rzeczywiście tamtejsza przyroda jest jedyna w swoim rodzaju. Są jednak i zabytki, które warto zobaczyć np. starożytna Samarkanda.

Uzbekistan – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Polacy, którzy chcą udać się do Uzbekistanu muszą mieć przy sobie paszport ważny przynajmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Przy pobycie do 30 dni wiza nie jest wymagana. Przekroczenie tego terminu grozi jednak deportacją, zakazem wjazdu do kraju i wysoką karą finansową. Kierowcy powinni zapoznać się bliżej z przewodnikiem dla kierowców w Uzbekistanie

Uzbekistan położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie. Mogą tam więc występować trzęsienia ziemi. Trzeba poza tym uważać na kieszonkowców.

Uzbekistan – ubezpieczenie turystyczne

Uzbekistan nie należy do UE i nie obowiązuje tam EKUZ. Nie jest to kraj bardzo niebezpieczny, ale i tak należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Musi ono obejmować koszty leczenia, ubezpieczenie bagażu, odwołanie lotu, pokrycie kosztów ratownictwa czy pokrycie kosztów związanych z ewakuacją.

Uzbekistan – co muszą wiedzieć turyści?

Uzbekistan znajduje się w Azji Centralnej. Kraj ten graniczy z Kazachstanem, Afganistanem, Turkmenistanem, Kirgistanem i Tadżykistanem. Zajmuje o wiele mniej terytorium niż Polska. Nazwa Uzbekistan pochodzi od imienia chana rządzącego Złotą Ordą – imperium mongolskim istniejącym na przełomie XIII i XIV wieku.

Władca ten nie rządził nigdy Uzbekami, ale to jego imię przejęło plemię koczowników zamieszkujące te tereny. Nazwa funkcjonowała już w wieku XV, ale oficjalnie przyjęto ją w roku 1924, tworząc  Uzbekistańską Socjalistyczną Republikę Radziecką. 

Uzbekistan składa się z  Kotliny Fergańskiej i Pustyni Kizyłkum. Pierwsza znajduje się w dolinie rzeki Syr-darii i otaczają ją góry Tienszan oraz Pamiru. Mieszka tam sporo ludzi. Pustynia Kyzył-Kum (czerwony piasek) znajduje się na zachodzi między rzekami Amu-daria i Syr-daria. Zajmuje 80% powierzchni kraju. 

Stolicą Uzbekistanu jest Taszkent – mieszka tam 2,5 mln osób. Miasto to zbudowano już w IV wieku. Na przestrzeni wieków wiele razy je niszczono i odbudowywano. Podziwiać tam można wiele zabytków, w tym kompleksy z czasów imperium timurydzkiego. Taszkent znany jest z Parku Nazwisk i dużego Ogrodu Japońskiego. Znajduje się tam duże lotnisko o znaczeniu międzynarodowym. 

Językiem urzędowym w kraju jest język uzbecki. Pochodzi on z rodziny języków tureckich i spokrewniony jest z językiem tureckim czy azerskim. Wyróżnia się dwa dialekty tego języka – północny i południowy. Na północy kraju wiele osób posługuje się także językiem rosyjskim. 

Narodową potrawą Uzbekistanu jest plov – zwany też pilafem czy palawem. To danie z ryżu warzyw, mięsa i przypraw. Istnieje też sporo jego wariantów regionalnych. Przygotowanie tej potrawy zajmuje sporo czasu, bo wszystkie składniki są gotowane osobno, a dopiero potem mieszane. Inne regionalne dania to zupa z mięsem i warzywami lagman, ciastka z mięsem i cebulą samsa czy pierogi z mięsem i cebulą manty.

Uzbekistan – najważniejsze atrakcje turystyczne

  1. Samarkanda – jedno z  najstarszych miast świata. Znajduje się na szlaku jedwabnym. Są tam piękne zabytki np. kompleks trzech madras Registan mauzoleum Gur-e-Amir i meczet Bibi-Khanum. Od roku 2011 miasto wpisane jest na listę UNESCO.
  2. Buchara – duże miasto z uroczym zespołem architektonicznym Iczan-Kala wpisanym na listę UNESCO w roku 1993. Jest tam również meczet Kalyan, kompleks pochówkowy Chor-Minor czy minaret Kaljan. 
  3. Chiva – miasto liczące ponad 2500 lat. Znajduje się na pustyni Kizyłkum, a jego centrum w roku 1990 wpisano na listę UNESCO. Zobaczyć tam można mauzoleum Tash-Hauli, meczet Juma czy kompleks pochówkowy Pahlavan Mahmud. 
  4. Góry Pamiro-Ałaj i Tienszan – dwa duże łańcuchy górskie. Najwyższym szczytem kraju jest Hazrat Sultan – 4643 m n.p.m. W górach jest sporo jaskiń, jezior i wodospadów.

Najważniejsze informacje:

  • Uzbekistan to kraj położony w centralnej części Azji. Nie ma dostępu do morza. W 80% jego teren pokrywa pustynia.
  • Uzbekistan ma całkiem sporo ciekawych zabytków do zobaczenia. Wymienić tutaj warto przede wszystkim miasta wpisane na listę UNESCO Samarkanda, Buchara czy Chiva.
  • Polacy do przekroczenia granicy potrzebują ważnego przez minimum 6 miesięcy paszportu. W przypadku podróży krótszych niż 30 dni wiza nie jest wymagana.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Z czego słynie Uzbekistan?
Uzbekistan to kraj kojarzący się z pustynią i bezkresnymi stepami. To jednak ciekawe miejsce dla turystów. Są tam liczne zabytki wpisane na listę UNESCO np. Samarkanda czy Chiva - bardzo stare miasta.
Jaka jest religia w Uzbekistanie?
Zdecydowana większość mieszkańców kraju wyznaje islam. Mowa tutaj o około 85% społeczeństwa.
Co jest potrzebne, aby wjechać do Uzbekistanu?
Polacy przy pobycie do 30 dni nie potrzebują wizy. Trzeba mieć natomiast paszport i to ważny przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z kraju.