Przewodnik dla turystów Wyspy Alandzkie
Kraje

Wyspy Alandzkie

Wyspy Alandzkie to archipelag, który składa się z ponad 6700 wysp. Większość z nich nie jest oczywiście zamieszkania. Okazuje się, że jest to jednak naprawdę ciekawy kierunek turystyczny.

Gdzie znajdują się Wyspy Alandzkie?

Wyspy Alandzkie są archipelagiem położonym na Morzu Bałtyckim. Największą jego wyspą jest Fasta Aland licząca 650 km2 powierzchni. Resztę terytorium stanowią o wiele mniejsze, często skaliste wysepki. 

Mieszka tam około 30 tysięcy osób. Są to Finowie, ale mówią po szwedzku. Sami siebie nazywają Alandczykami. Z czego to wynika? Wyspy znajdujące się między Finlandią i Szwecją przez lata zmieniały swoją przynależność państwową. Dzisiaj stanowią fińskie terytorium autonomiczne. Kulturowo bliżej im jednak do Szwedów.

Wyspy Alandzkie – klimat

Cała Skandynawia i region Morza Bałtyckiego nie kojarzy się zazwyczaj z ciepłem. Jednak Wyspy Alandzkie mogą tutaj naprawdę zaskoczyć. Jest tam bowiem sporo dni słonecznych. Nie ma też upałów i dużych opadów deszczu. 

Najcieplej jest tam latem – w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Średnia temperatura sięga tam 20 stopni Celsjusza. Zimy nie są bardzo zimne, bo w styczniu temperatury rzadko spadają poniżej zera. Klimat na Wyspach Alandzkich jest przez cały rok dość łagodny.

Wyspy Alandzkie – jak można się tam dostać i gdzie nocować?

Podróż samochodem jest w tym przypadku trudna, ale możliwa. Trzeba się w tym przypadku liczyć z wyższymi kosztami przeprawy promowej. Pomocny będzie tutaj przewodnik dla kierowców na Wyspach Alandzkich.

Prom to najlepszy sposób na dostanie się na archipelag. Podróż rozpocząć można w Szwecji lub w Finlandii.

Jeśli mowa o noclegach, to najlepiej wybrać największą wyspę i stolicę archipelagu – Marianhaminę. Jest tam sporo pensjonatów i hoteli. Skorzystać można też z pól kempingowych. Ceny nie są najniższe, ale w końcu to Skandynawia. 

Wyspy Alandzkie są częścią Finlandii – kraju należącego do UE. Dlatego do przekroczenia granicy potrzebny jest jedynie dowód osobisty. W przypadku podróży samochodem nie trzeba mieć Zielonej Karty.

Wyspy Alandzkie – ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem na Wyspy Alandzkie warto wyrobić EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie wypadku pozwala ona na skorzystanie z fińskiej publicznej opieki zdrowotnej. W Finlandii koszty leczenia są bardzo wysokie. EKUZ nie zwalnia z nich w całości, ale pozwala na obniżenie dopłaty. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego

Swoją polisę trzeba dopasować do charakteru wyjazdu. Jeśli w planach jest uprawianie sportu, można zainwestować w wyższy pakiet zawierający OC w życiu prywatnym. Przydać się też może ubezpieczenie bagażu

Co warto zobaczyć na Wyspach Alandzkich?

Wyspy Alandzkie to doskonałe miejsce na urlop. Większość osób zwiedzanie archipelagu zaczyna od stolicy. Mariehamn jest przy okazji jedynym miastem na Wyspach Alandzkich. Każdego roku trafia tam około 1,5 mln turystów. Miejscowość ta jest pełna zieleni i kolorowych domków. Trudno uznać ją za dużą metropolię. W mieście znajdują się dwie przystanie, a także muzea Morskie i Alandzkie. Dużą atrakcją jest zabytkowy statek Pommern – czteromasztowiec z początku XX wieku. 

Jednak Wyspy Alandzkie to nie tylko Mariehamn. Warto odwiedzić średniowieczny zamek Kastelholm, kościół z XII wieku w Jomalii czy ruiny twierdzy w Bomarsund. Sporo jest też śladów obecności Wikingów.

Jak odpoczywać na Wyspach Alandzkich?

Wyspy Alandzkie słyną przede wszystkim z dziewiczych miejsc, które nie zostały dotknięte ludzką ręką. Można np. wypożyczyć rower i przemierzyć archipelag wzdłuż i wszerz. Do dyspozycji jest rozbudowana sieć dróg z różowego granitu poprowadzona m.in. przez mosty przecinające morze. Zawsze też można skorzystać z promu. 

Miłośnicy sportów wodnych wypożyczyć mogą z kolei kajak i samodzielnie opłynąć archipelag. Zimą z kolei można pojeździć na łyżwach. Okazuje się, że wody zatok wewnętrznych zamarzają już pod koniec listopada. Niektórzy na łyżwach trafiają nawet do Finlandii. 

Wyspy Alandzkie trzeba też uznać za raj dla wędkarzy. Po wykupieniu odpowiedniego pozwolenia można tam w pełni oddawać się swojej pasji. Wyspy słyną też z licznych pól golfowych czy szkół jeździeckich. Region ten warto poza tym poznawać pieszo. Jest tam sporo malowniczych tras turystycznych. 

Najważniejsze informacje:

  • Wyspy Alandzkie to archipelag położony na Morzu Bałtyckim miedzy Szwecją i Finlandią. Tworzy go ponad 6700 wysp - w większości są to niewielkie, skaliste wysepki. Jest to autonomiczne terytorium Finlandii.
  • Największą wyspą całego archipelagu jest Fasta Åland ze stolicą Mariehamn. To jednocześnie jedyne miasto na Wyspach Alandzkich.
  • Na Wyspy Alandzkie dostać się można promem ze Szwecji lub Finlandii. Potrzebny jest do tego jedynie dowód osobisty. Warto wyrobić kartę EKUZ, ale pokrywa ona jedynie częściowe koszty ewentualnego leczenia.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak się dostać na Wyspy Alandzkie?
Na Wyspy Alandzkie dostać się można promem ze Szwecji lub Finlandii.
Do jakiego kraju należą Wyspy Alandzkie?
Wyspy Alandzkie są obecnie autonomicznym terytorium Finlandii.
Jak wygląda flaga Wysp Alandzkich?
Wyspy Alandzkie mają swoją flagę. Ustanowiona została w roku 1954. Przyjęto wówczas flagę Szwecji, ale z dodatkiem czerwonego krzyża. Większość mieszkańców archipelagu ma bowiem pochodzenie szwedzkie. Barwa czerwona jest przyjęta z herbu Finlandii. Symbolizuje mieszkańców pochodzenia fińskiego i przynależność wysp.
Jakiej narodowości są mieszkańcy Wysp Alandzkich?
Archipelag zamieszkuje około 30 tysięcy osób. W 90% jest to ludność pochodzenia szwedzkiego.