Karkonosze
Przewodnik dla turystów

Karkonosze – co warto zobaczyć? Przewodnik dla turystów

Karkonosze to pasmo górskie, które w niczym nie ustępuje Tatrom czy Bieszczadom pod względem atrakcyjności turystycznej. Nie brakuje tam malowniczych szlaków górskich. Oczywiście na tym wcale nie koniec zalet Karkonoszy.

Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

Karkonosze to jednak nie tylko cuda przyrody. Są tam także inne miejsca warte odwiedzenia. Zacząć trzeba od Świątyni Wang w Karpaczu. To norweski kościół z wieku XIII. Został przeniesiony z norweskiej miejscowości Vang w roku 1842 za sprawą króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Dzisiaj jest symbolem miasta Karpacz. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Ta ewangelicka świątynia znajduje się przy wejściu na szlak prowadzący do Małego Stawu. 

Konstrukcja kościoła powstała bez użycia ani jednego gwoździa. Zamiast tego wykorzystano złącza ciesielskie.

Atrakcje turystyczne w Karkonoszach

Na szczycie góry Chojnik w Sobieszowie – południowej dzielnicy Jeleniej Góry znajdują się nieźle zachowane ruiny XIV-wiecznego zamku Chojnik. Warownia nigdy nie została zdobyta, ale w roku 1675 zniszczył ją pożar. Do dzisiaj zamku nie odbudowano. Do ruin prowadzą dwa szlaki – ich pokonanie zajmuje około 30 minut. W ruinach można wspiąć się na wieżę i podziwiać okolice.

W miejscowości Piechowice niedaleko Szklarskiej Poręby znajduje się miejsce dość nieoczywiste – Huta Szkła Kryształowego Julia. Działa do dzisiaj, a więc na własne oczy można tam zobaczyć rzemieślników przy prawy. Można też wziąć udział w warsztatach. 

Karkonosze – szlaki i trasy turystyczne

Karkonosze to nie tylko szczyty, ale i kotły polodowcowe czy jeziora cyrkowe. Jest ich łącznie sześć. Zacząć trzeba od Śnieżnych Kotłów – Małego i Wielkiego. Znajdują się między Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Dojść do nich można żółtym szlakiem ze Szklarskiej Poręby. Alternatywną propozycją jest wyjechanie wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę i dojście na miejsce szlakiem czerwonym. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. 

Przy niebieskim szlaku prowadzącym z Karpacza znajdują się Kotły Wielkiego i Małego Stawu. Pierwszy jest największym tego typu zbiornikiem w Karkonoszach. Jednak to mniejszy staw jest bardziej urokliwy. Nieopodal znajduje się schronisko Samotnia. 

Karkonosze to również liczne wodospady. Największą popularnością cieszy się Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Leśna trasa do niego wiedzie z parkingu – można nią przejechać nawet wózkiem. Jest to miejsce dość tłoczne, ale warte odwiedzenia. Wyższy jest jednak liczący 27 m wysokości Wodospad Kamieńczyka. Znajduje się na poziomie 846 m n.p.m. i dojść do niego można czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby. Wodospad zobaczyć można z góry lub z dołu. 

Ostatnim ważnym wodospadem jest Wodospad Podgórnej – znajduje się w miejscowości Przesieka. Położenie na uboczu sprawia, że jest rzadziej odwiedzany przez turystów. Niedaleko jest też Kaskada Myi. W samym Karpaczu na rzece Łomnicy znajduje się też Dziki Wodospad. 

Najpopularniejsze szczyty w Karkonoszach

Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego jest niemal 120 km szlaków turystycznych. Karkonosze nie są górami tak wysokimi, jak Tatry, ale mimo wszystko nie należy ich lekceważyć. Podstawą powinno być więc wykupienie ubezpieczenia turystycznego

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka – 1602 m n.p.m. To jednocześnie góra bardzo kapryśna. Znajduje się tam budynek Obserwatorium Meteorologicznego o dość charakterystycznej konstrukcji. Na Śnieżce zawsze mocno wieje. Dlatego bywa tam też zimno. Często pojawia się też zamglenie. Dlatego na szczyt najlepiej udać się latem. 

Na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków:

  • czarny szlak z Karpacza – 2,5 godziny, jest stromy i monotonny,
  • czerwony szlak z Karpacza – 3,5 km godziny, malowniczy, łagodny,
  • Miejska Kolei Linowa na Kopę – 1375 m n.p.m. i stamtąd spacer na samą Śnieżkę.

Noclegi w Karkonoszach

Karkonosze to region bardzo atrakcyjny dla turystów. W okresie letnim zachęca do długich wędrówek po górach, a zimą można tam jeździć na nartach. Bazami noclegowymi są przede wszystkim Karpacz i Szklarska Poręba. Warto rozważyć też nocleg w schronisku:

  •  Schronisku PTTK na Hali Szrenickiej.
  •  Schronisku PTTK Odrodzenie,
  •  Schronisku PTTK Samotnia,
  • Schronisku Szrenica,
  • Schronisku Kamieńczyk. 

Karkonosze – mapa turystyczna

Nie wszyscy wiedzą, że Tatry w dużej części znajdują się na Słowacji. Podobnie jest w przypadku Karkonoszy. W Polsce jest tylko 28% ich powierzchni. Reszta przypada na Czechy. Grzbiet główny o długości ponad 35 km jest naturalną granicą obu krajów. W Polsce Karkonosze sąsiadują z Górami Izerskimi na zachodzie, wzgórzami Bramy Lubawskiej na wschodzie i Kotliną Jeleniogórską na północy.

Najważniejsze informacje:

  • Karkonosze to malownicze pasmo górskie położone na granicy Polski i Czech. Na terenie Polski znajduje się 28% ich powierzchni.

  • Główne bazy noclegowe w Karkonoszach to Karpacz i Szklarska Poręba.

  • Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka - 1602 m n.p.m. Można na nią dojść z Karpacza - pieszo lub wykorzystując częściowo wyciąg na Kopę (1375 m n.p.m.).

  • Karkonosze to nie tylko malownicze szlaki górskie, ale i inne ciekawe atrakcje np. Kościół Wang w Karpaczu czy ruiny zamku Chojnik.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie warto pojechać w Karkonosze?
Główne bazy noclegowe to Karpacz i Szklarska Poręba. Większość osób wizytę w Karkonoszach zaczyna od zdobycia Śnieżki - najwyższego szczytu. Prowadzą na niego szlaki z Karpacza.
Co to są Karkonosze i gdzie leżą?
Karkonosze to pasmo górskie położone w zachodniej Polsce - na granicy z Czechami. Na terenie Polski znajduje się jednak tylko 28% Karkonoszy.
Jakie miasta są w Karkonoszach?
Wymienić trzeba przede wszystkim Karpacz i Szklarską Porębę. Jednak największym miastem w tym regionie jest Jelenia Góra.
Czy Sudety i Karkonosze to to samo?
Karkonosze to część dużego pasma górskiego - Sudetów.