Przewodnik dla turystów Antarktyda
Kraje

Antarktyda

Antarktyda to miejsce, które odwiedza naprawdę mało osób. Większość ludzi wybiera na wyjazdy kraje ciepłe – Grecję, Włochy, Hiszpanię czy Chorwację.  Są jednak i miłośnicy nieco surowszego, zimnego klimatu.

Gdzie leży Antarktyda?

Na Antarktydzie nie znajduje się żadne państwo. Prawo do kontynentu rości sobie wiele krajów, ale żaden nie ma wyłączności. W roku 1959 sporządzono dokument – Traktat Antarktyczny. Podpisało go 12 krajów,  a potem dołączyły do nich kolejne państwa. Reguluje on status polityczno-prawny Antarktydy, ustala zasady ochrony środowiska i zasobów tego kontynentu, a także porządkuje standardy ruchu turystycznego czy prowadzenia badań naukowych. 

Antarktyda jest kontynentem niezamieszkanym, ale żyją tam ludzie – naukowcy. W skali roku jest to maksymalnie kilka tysięcy osób. Na Antarktydzie znajduje się także polska stacja badawcza. Mieści się na Wyspie św. Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. 

Na Antarktydę organizowane są głównie wyprawy naukowe, ale są też i wyjątki od tej reguły. Oczywiście podróż tego rodzaju jest bardzo droga i mało kogo na nią stać. Antarktyda to miejsce, które odwiedzić mogą nieliczni.

Antarktyda – jak można się tam dostać?

Zazwyczaj na Antarktydę organizowane są rejsy. Na podróżników czeka rejs statkiem wycieczkowym. Wypływa on z Argentyny i trwa około 3 dni. Jeśli po drodze odwiedza się Falklandy i Georgię Południową trzeba doliczyć jeszcze kilka dni. Wycieczki na ogół docierają do Szetlandów Południowych i Półwyspu Arktycznego. Czasem popłynąć  można nieco dalej. Polacy muszą więc oczywiście wcześniej zadbać o przelot do Argentyny.

Z oczywistych względów podróż samochodem jest w tym przypadku niemożliwa (przewodnik dla kierowców udzieli więcej informacji na ten temat).

Antarktyda – ubezpieczenie turystyczne

Oczywiście Antarktyda jest miejscem, w którym nie obowiązuje karta EKUZ. W przypadku wycieczek organizowanych przez biura podróży w cenę wyprawy jest już wliczone ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje np. NNW, ubezpieczenie kosztów leczenia czy ubezpieczenie bagażu. 

W praktyce taka polisa może mieć niezbyt wysokie sumy ubezpieczenia, które nie pokryją wszystkich zobowiązań, gdy stanie się coś złego. 200 lub 300 tysięcy złotych to zdecydowanie za mało, aby czuć się bezpiecznie. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie.

Antarktyda – jakie atrakcje czekają na turystów?

Podstawową atrakcją jest oczywiście już sam rejs na Antarktydę i postawienie stóp na tym wyjątkowym kontynencie. Turyści na ogół docierają do Półwyspu Arktycznego. Zdarza się oczywiście tak, że organizatorzy przewidują dla uczestników wycieczki dodatkowe atrakcje np. rejs kajakiem czy camping na lądzie.

Dłuższe wyprawy przewidują dopłynięcie do Falklandów i Georgii Południowej czy rejs w rejonie Morza Weddella. Obserwować tam można potężne góry lodowe i kolonie pingwinów. Pod tym względem Antarktyda jest naprawdę wyjątkowa.

Najważniejsze informacje:

  • Na Antarktydzie mieszkają przede wszystkim naukowcy, ale są organizowane od czasu do czasu także wyprawy turystyczne. Taka podróż nie należy oczywiście do najtańszych.
  • Przy okazji wizyty na Antarktydzie można także odbyć rejs w rejon Morza Weddella, Falklandów i Georgii Południowej.
  • Wybierając się na Antarktydę, należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Do jakiego kraju należy Antarktyda?
Antarktyda nie jest podzielona na państwa, nie ma tam również żadnych miast. Są jednak pewne kraje, które roszczą sobie prawa do części jej terytorium.
Czy ktoś mieszka na Antarktydzie?
Na tym kontynencie nie jest prowadzona działalność gospodarcza i nie mieszkają tam ludzie. Przebywają tam jednak naukowcy - jest ich maksymalnie kilka tysięcy.